heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Środa 19 czerwca 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Poniedziałek, 6 sierpnia 2012, 17:40

Francja: Hadopi się nie sprawdza

Francja może zamknąć agencję Hadopi, która miała wysyłać maile do piratów i odcinać ich od sieci. Nowa minister kultury Aurélie Filippetti uważa Hadopi za twór drogi i nieefektywny, bo prawo trzech ostrzeżeń wcale nie zwiększa sprzedaży "legalnych" treści.

Wygląda na to, ze nad Hadopi rzeczywiście zbierają się czarne chmury. Nowa francuska minister kultury Aurélie Filippetti powiedziała w wywiadzie dla La Nouvelle Observateur, że chciałaby obciąć budżet agencji Hadopi. Niewykluczone, że będzie to początek kolejnych, bardziej zdecydowanych zmian.

    Filippetti zauważyła w szczególności, że:
  • agencja Hadopi nie wypełniła celu, jakim było stymulowanie rozwoju "legalnych" ofert;
  • utrzymanie agencji kosztuje 12 mln euro rocznie, co jest ceną dość wysoką za prace 60 osób, które jak dotąd wysłały milion e-maili do piratów;
  • odcinanie ludzi od sieci wydaje się sankcją nieproporcjonalną;
  • potrzebna jest dyskusja o nowych rozwiązaniach ponad ramami działania Hadopi

Przedstawiony przez Filippetti argument, że Hadopi w istocie nie pomaga przemysłowi muzycznemu, nie jest niczym nowym. W kwietniu br. sama agencja Hadopi podsumowała swoją działalność udowadniając, że ograniczyć ruch w sieciach P2P. Przedstawiciele Hadopi naprawdę się z tego cieszyli, ale inni komentatorzy pytali: i co z tego? Co wam z tego przyszło, że spadł ruch w sieciach P2P?

Co więcej, wydane w tym samym czasie raporty przemysłu muzycznego wykazały, że nastąpił... spadek sprzedaży przychodów przemysłu muzycznego. Wniosek był taki, że Hadopi ogranicza piractwo via P2P, ale przemysłu nie wzmacnia.

Brak przełożenia działalności Hadopi na sprzedaż "legalnej" muzyki zdaje się potwierdzać tezę, którą krytycy prawa autorskiego przedstawiają od lat - nie ma związku między wymianą plików w sieci a sprzedażą płyt czy muzyki w formie cyfrowej.

Wygląda na to, że Francuzi doczekali się ministra kultury, który jest w stanie naprawdę zrozumieć te wszystkie zjawiska. Co ważniejsze, nowa minister jest w stanie spojrzeć na problemy kultury nie tylko przez pryzmat tego, co powie kilka firm z rynku nagraniowego lub kilka instytucji takich jak IFPI i Hadopi.

To daje nadzieję na lepsze jutro także nam. Swojego czasu Francja była pierwszy krajem w europie, który zrealizował ideę prawa trzech ostrzeżeń. Może teraz również od strony Francji powieje wiatr zmian, tym razem na lepsze?

Marcin Maj


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

06.08.2012 r.

Łazik Curiosity wylądował na Marsie, 8:52

03.08.2012 r.

Laser BELLA z ogromną mocą, 8:22


Nowsze

06.08.2012 r.

TSMC zainwestuje w ASML, 17:42

07.08.2012 r.

APU FirePro od AMD, 17:03


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 2.55 | SQL: 18 | Uptime: 164 days, 15:09 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl