Poniedziałek, 6 sierpnia 2012, 08:52
Łazik Curiosity wylądował na Marsie
Kosmiczny dźwig za pomocą nylonowych lin opuścił pojazd na powierzchnię Czerwonej Planety. Gdy tylko łazik dotknął jej powierzchni, liny zostały odcięte, a dźwig odleciał znad pojazdu. Lądowanie odbyło się około godziny 15 czasu marsjańskiego w kraterze Gale. Historyczna chwila nastąpiła w poniedziałek 6 sierpnia o godzinie 7:31 czasu polskiego.Potwierdzenie o udanym lądowaniu nadeszło za pośrednictwem marsjańskiego orbitera Mars Odyssey. Miejsce lądowania łazika znajduje się poza horyzontem Marsa widzianym z Ziemi, zatem bezpośrednia komunikacja jest niemożliwa.
Curiosity to największe - ważące niemal tonę - i najbardziej skomplikowane laboratorium naukowe, jakie ludzkość kiedykolwiek wysłała na Marsa. Misja łazika jest planowana na dwa lata. Jej głównym celem jest zbadanie, czy na obszarze, po którym będzie poruszał się łazik istniały kiedykolwiek warunki sprzyjające powstaniu życia.
Pierwsze zdjęcia powierzchni Marsa Curiosity powinien nadesłać w ciągu godziny po lądowaniu. Będą to czarno-białe fotografie o rozdzielczości 1 megapiksela wykonane przez kamery służące łazikowi do unikania przeszkód, tzw. Hazcams (Hazar-Avoidance cameras).
Gdy inżynierowie NASA ocenią, że łazik jest w bezpiecznym miejscu, wydadzą mu polecenie wysunięcia Remote Sensing Mast, na którym umocowane są kamery o wysokiej rozdzielczości. Cały proces badania pierwszych fotografii i wysuwania masztu może potrwać kilka dni.
Łazik ma do dyspozycji 12 kamer. Osiem z nich to Hazcams umieszczone z przodu i z tyłu pojazdu, a kolejne cztery to kamery nawigacyjne (Navcams) zamocowane na maszcie. Kaery wykonują trójwymiarowe zdjęcia i są połączone w dwa zestawy. Połowa z nich to kamery zapasowe, zarządzane przez osobny system komputerowy.
Najciekawsze fotografie zostaną zrobione, gdy Curiosity wysunie maszt. Navcams, podobnie jak Hazcams, robią trójwymiarowe zdjęcia. Będą one wykonywały 1-megapikselowe panoramiczne obrazy okolicy oraz pokładu łazika. Jeśli NASA nie napotka żadnych przeszkód, to już 9 sierpnia powinniśmy zobaczyć pierwsze fotografie z Navcams.
Na maszcie Curiosity znajdują się też Mast Cameras (Mastcams) wykonujące kolorowe zdjęcia w rozdzielczości 2 megapikseli. Pierwsze miniaturki powinny trafić do NASA już 9 sierpnia, a tydzień później należy spodziewać się pełnowymiarowych fotografii.
Mariusz Błoński
Wersja do druku
Podobne tematy
Łazik Curiosity nie znalazł na Marsie śladów metanu
, 20.09.2013 r.
Co odkrył Curiosity?
, 21.11.2012 r.
NASA wierzy w życie na Marsie
, 15.01.2009 r.
Czy komputer znajdzie "życie" na marsie
, 16.06.2005 r.Starsze
Laser BELLA z ogromną mocą, 8:22
Yandex oferuje przelewy zagraniczne, 8:19
Nowsze
Francja: Hadopi się nie sprawdza, 17:40
TSMC zainwestuje w ASML, 17:42
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?
Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 0.77 | SQL: 15 | Uptime: 142 days, 29 min h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl