heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Środa 27 października 2021 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Środa, 9 marca 2011, 21:13

Francja: Szczegóły cyberataku na francuskie ministerstwo

Zaatakowanych zostało 150 komputerów, przez weekend przywracano ich pierwotny stan. Poznano mechanizm działania cyberprzestępców, jednak nie wiadomo, kim oni są ani na czyje zlecenie działali.

Patrick Pailloux, dyrektor francuskiej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Systemów Informatycznych, przedstawił wczoraj na konferencji prasowej szczegóły dotyczące niedawnych ataków na rządowe komputery. Przez cały weekend około 150 pracowników działów IT naprawiało szkody, jakie złośliwe oprogramowanie wyrządziło w komputerach Ministerstwa Gospodarki, Finansów oraz Przemysłu. Zarażonych było jedynie około 150 urządzeń ze 170 tysięcy będących w użyciu. Nawet tak niewielka liczba stanowi zagrożenie, gdy mówimy o komputerach rządowych. Resort został odłączony od internetu, by umożliwić pracę informatykom - informuje PC World.

Mechanizm działania cyberprzestępców był prosty. Rozesłali oni na adresy służbowe maile wyglądające tak, jakby pochodziły od współpracowników, zawierające załącznik ze złośliwym oprogramowaniem, udające związek z pracą. Po jego otwarciu następowała instalacja konia trojańskiego, który atakował kolejne komputery, wysyłał urzędowe dane i maskował swoją działalność.

Wygląda na to, że atak prowadzony był od kilku tygodni, dopiero w zeszłym tygodniu wyszedł on jednak na jaw. Agencja poinformowała, że cyberataki przeprowadzono również na komputery innych instytucji rządowych, jednak nie powiodły się one. Natura tych, których ofiarą padło ministerstwo, wskazuje, że mamy do czynienia z profesjonalistami o wysokim stopniu zaawansowania.

Pailloux przyznał, że atak na francuskie ministerstwo przypominał lutowe wydarzenia z Kanady. Przynajmniej dwa ministerstwa zostały zaatakowane, skradzione zostały także rządowe dokumenty. Ottawa odmówiła komentarzy w tej sprawie. Nieoficjalnie potwierdzono, że ataki miały miejsce, a ślady prowadzą do Chin.

Wiadomo, że w ręce cyberprzestępców nie dostały się dokumenty podatkowe Francuzów. Wygląda na to, że celem było spotkanie grupy G20, czyli 19 państw oraz Unii Europejskiej. Do podobnego zdarzenia miało dojść w październiku zeszłego roku podczas szczytu w Seulu. Wtedy za atakiem stać miała Korea Północna.

Michał Chudziński


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

08.03.2011 r.

Nintendo opowie o następcy Wii?, 16:25

Western Digital przejmie Hitachi GST, 16:24


Nowsze

10.03.2011 r.

Hama: Cicha podstawka chłodząca do notebooka, 15:10

Oprogramowanie Adobe Digital Publishing Suite jest już dostępne w wersji Enterprise, 15:13


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2021 | Prywatność | Load: 1.58 | SQL: 18 | Uptime: 78 days, 18:33 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl