heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Sobota 19 września 2020 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Poniedziałek, 6 lutego 2012, 18:47

Facebook i Google ocenzurowały strony w Indiach

Internetowi giganci ocenzurowali treść niektórych indyjskich stron wskazanych przez sąd, które miały obrażać hinduistów, muzułmanów oraz chrześcijan - poinformowała agencja Reuters.

Google i Facebook oraz 19 innych firm działających na terenie Indii zostały poproszone o stworzenie mechanizmów, które pozwoliłyby na szybkie blokowanie kontrowersyjnych treści. Rozwiązania mają być efektem nowego prawa, jakie wprowadzono pod koniec ubiegłego roku.

- Nasz zespół przejrzał wskazane treści i zablokował do nich dostęp z poziomu indyjskich wersji usług YouTube oraz Blogger - powiedziała Paroma Roy Chowdhury, rzeczniczka prasowa firmy Google. Według prawa przyjętego w ubiegłym roku internetowe firmy działające na terenie Indii mają 36 godzin na skasowanie materiałów, co do których wniesiono skargę.

Jak uważa Vinay Rai, który również złożył wniosek o usunięcie wybranych treści, internetowe korporacje powinny przygotować mechanizm, który regularnie wyszukiwałby obraźliwe materiały i automatycznie je blokował, bez oczekiwania za każdym razem na wniosek sądu. Amerykańskim firmom tego typu pomysł nie przypadł jednak go gustu.

Apelację do sądu najwyższej instancji w związku z pozwem jednego z wyznawców hinduizmu złożyły już m.in. Google, Facebook, Yahoo oraz Microsoft. W poniedziałek sąd nakazał jednak wspomnianym koncernom przygotowanie raportu z tego, jak poradziły sobie z blokowaniem wskazanych materiałów. Na jego dostarczenie firmy mają 15 dni.

O tym, że Indie mogą rozpocząć cenzurowanie wybranych witryn, mówiło się już od kilku tygodni. Obecnie jedynie co dziesiąty z 1,2 miliarda obywateli zamieszkujących Indie może się pochwalić dostępem do Internetu. Wciąż jest to jednak trzeci do do wielkości kraj pod względem liczby osób korzystających z Sieci, wyprzedzany jedynie przez Chiny oraz Stany Zjednoczone.

Adrian Nowak


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

01.02.2012 r.

Zamknięcie MegaUpload bez związku z piractwem?, 16:04

Atak phishingowy na użytkowników Allegro, 16:00


Nowsze

06.02.2012 r.

Intel wprowadza serię dysków SSD 520, 18:52

08.02.2012 r.

BTJunkie kończy działalność, będą kolejni?, 13:11


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2020 | Prywatność | Load: 0.43 | SQL: 23 | Uptime: 71 days, 21:36 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl