heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Środa 3 marca 2021 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Środa, 1 lutego 2012, 16:04

Zamknięcie MegaUpload bez związku z piractwem?

Gigantyczna posiadłość oraz liczne luksusowe auta twórcy witryny MegaUpload to nic w porównaniu do tego, ile mógłby zarabiać na swojej nowej usłudze - uważa serwis TechCrunch. Czy właśnie dlatego organizacje antypirackie wymusiły zamknięcie usługi?

Zdaniem witryny TechCrunch likwidacja MegaUpload nie miała związku z procederem piractwa, a przynajmniej nie był on kluczowym motywem działania FBI, które w połowie stycznia wkroczyło do posiadłości Kima Dotcoma, znanego również jako Kim Schmitz.

Według informatorów witryny zespół MegaUpload przygotowywał się do uruchomienia usług MegaBox, która mogłaby zmarginalizować znaczenie popularnych organizacji antypirackich, jak RIAA czy ZAiKS. Oberwać miało się również producentom muzycznym oraz filmowym, którzy zwyczajnie przestaliby być potrzebni.

MegaBox miała być w uproszczeniu platformą, która umożliwiałaby muzykom publikowanie i sprzedaż swoich treści w internecie. W analogiczny sposób działać miało Megamovie, które z kolei przeznaczone byłoby dla twórców filmów. Do autorów materiałów trafiać miało nawet 90% przychodów ze sprzedaży, a zatem wiele pośredników po prostu mogłoby zostać wyłączonych z gry.

Rozliczenia miały się opierać o system MegaKey, który premiowałby treści najchętniej ściągane przez internautów. Obecnie znaczna część zysków z materiałów multimedialnych trafia nie do samych autorów, lecz do producentów, wydawców, a także organizacji zrzeszających twórców.

Doniesienia serwisu TechCrunch nie są zaskakujące, a ogromny nacisk organizacji "dbających o interesy twórców" mógł być po prostu ich walką o przetrwanie. Organizacje antypirackie oskarżają twórców MegaUpload o wyrządzenie strat sięgających miliarda dolarów, a w obawie przed karami, funkcję udostępniania plików wstrzymał też znany serwis Filesonic.

Adrian Nowak


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

01.02.2012 r.

Atak phishingowy na użytkowników Allegro, 16:00

Debiut AMD Radeon HD 7950, 15:58


Nowsze

06.02.2012 r.

Facebook i Google ocenzurowały strony w Indiach, 18:47

Intel wprowadza serię dysków SSD 520, 18:52


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


www.lubianki.org - 24 marca 2012, 13:47

wow super tez bym tak chcialem miec tyle kasy wiec kupujcie u mnie www.lubianki.orgAutor:  


Copyright © 2002-2021 | Prywatność | Load: 0.53 | SQL: 16 | Uptime: 180 days, 8:31 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl