Data: Poniedziałek, 6 lutego 2012, 18:47

Facebook i Google ocenzurowały strony w Indiach


Internetowi giganci ocenzurowali treść niektórych indyjskich stron wskazanych przez sąd, które miały obrażać hinduistów, muzułmanów oraz chrześcijan - poinformowała agencja Reuters.

Google i Facebook oraz 19 innych firm działających na terenie Indii zostały poproszone o stworzenie mechanizmów, które pozwoliłyby na szybkie blokowanie kontrowersyjnych treści. Rozwiązania mają być efektem nowego prawa, jakie wprowadzono pod koniec ubiegłego roku.

- Nasz zespół przejrzał wskazane treści i zablokował do nich dostęp z poziomu indyjskich wersji usług YouTube oraz Blogger - powiedziała Paroma Roy Chowdhury, rzeczniczka prasowa firmy Google. Według prawa przyjętego w ubiegłym roku internetowe firmy działające na terenie Indii mają 36 godzin na skasowanie materiałów, co do których wniesiono skargę.

Jak uważa Vinay Rai, który również złożył wniosek o usunięcie wybranych treści, internetowe korporacje powinny przygotować mechanizm, który regularnie wyszukiwałby obraźliwe materiały i automatycznie je blokował, bez oczekiwania za każdym razem na wniosek sądu. Amerykańskim firmom tego typu pomysł nie przypadł jednak go gustu.

Apelację do sądu najwyższej instancji w związku z pozwem jednego z wyznawców hinduizmu złożyły już m.in. Google, Facebook, Yahoo oraz Microsoft. W poniedziałek sąd nakazał jednak wspomnianym koncernom przygotowanie raportu z tego, jak poradziły sobie z blokowaniem wskazanych materiałów. Na jego dostarczenie firmy mają 15 dni.

O tym, że Indie mogą rozpocząć cenzurowanie wybranych witryn, mówiło się już od kilku tygodni. Obecnie jedynie co dziesiąty z 1,2 miliarda obywateli zamieszkujących Indie może się pochwalić dostępem do Internetu. Wciąż jest to jednak trzeci do do wielkości kraj pod względem liczby osób korzystających z Sieci, wyprzedzany jedynie przez Chiny oraz Stany Zjednoczone.

Adrian Nowak
| Drukuj | Zamknij |