Ataki DDoS jako zasłona dymna dla innych szkodliwych działań
Ataki DDoS (ang. Distributed Denial of Service), mające na celu zatrzymanie funkcjonowania infrastruktury IT, są niekiedy wykorzystywane przez cyberprzestępców, którzy chcą w ten sposób odwrócić uwagę firmy i spokojnie wślizgnąć się do systemu przez tylne drzwi.Przeprowadzone przez Kaspersky Lab badanie dotyczące zagrożeń dla bezpieczeństwa IT w 2016 roku pokazuje, że w przypadkach, gdy firmy ucierpiały w wyniku cyberprzestępczości, DDoS często stanowił element taktyki ataków (29%). Aż jedna czwarta (26%) firm, które utraciły dane na skutek ataku ukierunkowanego, wskazała na DDoS jako jeden z czynników przyczyniających się do tego incydentu. Łącznie, 56% przedstawicieli badanych firm uważało, że ataki DDoS, których doświadczyły ich firmy, stanowiły zasłonę dymną lub przynętę dla innych działań przestępczych.
Kirył Iłganajew, dyrektor działu odpowiedzialnego za rozwiązanie Kaspersky DDoS Protection, wyjaśnił, dlaczego ataki DDoS mogą być atrakcyjne dla cyberprzestępców jako element stosowanej taktyki: „Atak DDoS uniemożliwia firmie prowadzenie normalnej działalności poprzez wstrzymanie usług publicznych lub wewnętrznych. Naturalnie stanowi to poważny problem dla firm i często pochłania wszystkie zasoby w zespole IT, który próbuje szybko usunąć awarię, aby przedsiębiorstwo mogło funkcjonować jak wcześniej. Z tego powodu ataki DDoS mogą być nie tylko łatwym sposobem wstrzymania działalności firmy, ale również wabikiem odwracającym uwagę personelu IT od innego wtargnięcia, które ma miejsce za pośrednictwem innych kanałów”.
W badaniu stwierdzono, że tam, gdzie ataki DDoS zostały wykorzystane przez cyberprzestępców jako zasłona dymna, firmy były również narażone na takie zagrożenia jak szkodliwe programy infekujące za pośrednictwem luk w zabezpieczeniach (81%), ataki phishingowe (75%), a nawet szkodliwa działalność własnych pracowników (75%). Większość badanych firm (87%) padła również ofiarą ataków ukierunkowanych.
Wersja do druku
Podobne tematy
Nieco ponad 1% „szumu informacyjnego” sieci firmowych to zamaskowane ataki ukierunkowane
, 10.10.2019 r.
20 letni haker nie odpowie za ataki DDoS
, 23.03.2019 r.
Ataki phishingowe w 2018 r. - raport
, 15.03.2019 r.
Surowsze kary za ataki ransomware w projekcie nowej ustawy w stanie Maryland
, 04.03.2019 r.
W 2018 r. cyberprzestępcy zaprzestali przeprowadzania podstawowych ataków DDoS
, 20.02.2019 r.
3 razy więcej ataków DDoS w ciągu roku
, 20.02.2019 r.
Ile cyberprzestępcy zarabiają na atakach DDoS?
, 02.06.2017 r.
Skąd pochodzą cyberataki na Polskę?
, 11.05.2017 r.
Punkt zwrotny: ataki DDoS w IV kwartale
, 24.02.2017 r.Starsze
Mobilny trojan bankowy Faketoken szyfruje dane i atakuje ponad 2 000 aplikacji, 0:19
Ataki DDoS za pośrednictwem platformy WordPress , 0:18
Nowsze
Niemal 80% użytkowników portali społecznościowych rozważa zrezygnowanie z nich , 0:21
Portale (nie)społecznościowe: zazdrość o znajomych internetowych pogarsza samopoczucie użytkowników, 0:22
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?