heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Czwartek 28 marca 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Czwartek, 11 maja 2017, 00:33

Skąd pochodzą cyberataki na Polskę?

Firma F-Secure przedstawia dane dotyczące cyberataków na Polskę przeprowadzanych pomiędzy październikiem 2016 a marcem 2017 roku. Informacje zostały uzyskane dzięki autorskiej sieci Honeypotów, czyli serwerów, które udają łatwy cel i są przynętą dla cyberprzestępców. Hakerzy atakują je i dzięki temu możliwe jest pozyskanie cennych danych oraz opracowywanie kolejnych metod na walkę z cyberzagrożeniami.

Cyberataki w kierunku Polski najczęściej pochodzą z Rosji – to aż 65 493 próby ataków dziennie.

Drugie miejsce, jeśli chodzi o podejrzany ruch sieciowy skierowany w stronę Polski stanowią adresy IP przynależne do Niemiec z średnią liczbą 13 390 prób ataków dziennie.

Wysoko na liście znajduje się też Holandia. Ponownie, nie tylko w odniesieniu do celów w Polsce, ale również globalnie. W tym przypadku podejrzenie pada na słabo zabezpieczone serwerownie (data center), które są wykorzystywane do ataków przeprowadzanych przez przestępców z innych krajów – w 2016 roku były to głównie ataki na USA.

Ataki zidentyfikowane przez sieć F-Secure to:
- reckon, czyli zautomatyzowana działalność polegająca na skanowaniu sieci i wykrywaniu niezabezpieczonych urządzeń do zainfekowania (wszystkie platformy, coraz częściej urządzenia z kategorii Internetu rzeczy – IoT);
- tworzenie botnetów, z użyciem exploit kitów (Linux jako platforma), takie gotowe botnety są potem wynajmowane do dalszej działalności, jak ataki DDoS, rozsyłanie SPAMu czy pozyskiwanie waluty Bitcoin;
- próby infekcji złośliwym oprogramowaniem (platforma Windows), jest to głównie ransomware (oprogramowanie szyfrujące dane dla okupu) oraz adware (oprogramowanie serwujące większą ilość reklam, często o ofensywnym charakterze – np. erotyczne).

Nieustanny, liniowy wzrost liczby ataków widoczny na wykresie jest związany z coraz bardziej powszechnym dostępem do Internetu, ogólnie rosnącą liczbą urządzeń, a także nowymi technikami ataku. Kiedyś na celowniku były jedynie tradycyjne komputery, od niedawna są to również telefony, domowe routery i tablety. Według przewidywań niedługo zarówno celem, jak i narzędziem do atakowania będą sprzęty AGD, dziecięce zabawki podpięte do Internetu, samochody, a nawet urządzenia podtrzymujące życie.

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

11.05.2017 r.

Pieniądze albo pliki – jak zapobiec wymuszeniom w internecie?, 0:32

Poważne luki w zabezpieczeniach dysków NAS, 0:30


Nowsze

31.05.2017 r.

ASUS wprowadza nowe płyty główne oparte na chipsecie X299, 23:36

Historia firmy Kingston, 23:38


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?



Autor:  










Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 1.21 | SQL: 10 | Uptime: 10 days, 1:48 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl