heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Sobota 13 kwietnia 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Wtorek, 23 czerwca 2009, 21:39

Partia Piratów ma człowieka w Bundestagu

Niemiecka Partia Piratów zyskała jedno miejsce w Bundestagu. Nie w wyniku wyborów. Po prostu jeden z deputowanych partii SPD zmienił ugrupowanie, gdyż nie zgadzał się ze stanowiskiem swojej partii dotyczącym metod walki z pornografią dziecięcą. Sprawa jest nieco pogmatwana, gdyż wspomniany poseł ma na głowie śledztwo związane z posiadaniem materiałów pedofilskich.

W ostatnim czasie o międzynarodowym ruchu Partii Piratów mówi się coraz głośniej. Po wyborach do Parlamentu Europejskiego okazało się, że wśród szwedzkich eurodeputowanych będą członkowie Partii Piratów. W tych samych wyborach niemiecka Partia Piratów zdobyła 0,9% głosów. To wystarczająco dużo, aby dostać dofinansowanie z budżetu państwa.

Teraz niemiecka Partia Piratów będzie miałą swojego człowieka w Bundestagu. Do partii tej chce się dołączyć Jörg Tauss, deputowany który opuścił swoją macierzystą partię SPD. Jego wystąpienie z partii socjaldemokratycznej ma związek z głosowaniem nad ustawą, która wprowadza ograniczenia dla stron uznanych za pedofilskie.

Czarna lista takich stron miałaby być utrzymywana przez policję federalną. Na jej podstawie dostawcy usług internetowych (ISP) mieliby ostrzegać użytkowników przed wejściem na daną stronę, poprzez wyświetlenie ostrzeżenia z charakterystycznym znakiem "STOPP!".

Rozwiązanie było przedmiotem krytyki zarówno ze strony zwolenników neutralnego internetu jak i ze strony zwolenników ograniczeń. Pierwsi domagali się ustanowienia przejrzystej kontroli nad czarnymi listami stron i mówili, że to początek szerzej zakrojonej cenzury. Drudzy mówili, że takie ograniczenia są zbyt słabe.

Jörg Tauss uważa filtrowanie stron za początek budowania krajowych narzędzi do cenzury Internetu. Jego poglądy w tej sprawie są zbieżne z programem Partii Piratów. Dlatego postanowił on zmienić ugrupowanie. Zamierza nadal współpracować z SPD i będzie głosował tak jak posłowie tej partii. Tylko w kwestiach dotyczących Internetu i nowych mediów Tauss będzie się stosował do programu Partii Piratów.

Sytuację Jörga Taussa komplikuje fakt, że od kilku miesięcy prowadzone jest wobec niego postępowanie związane z posiadaniem treści pedofilskich. Deputowany przyznaje, że mógł posiadać materiały związane z badaniem pedofilii w Internecie. Jak dotąd nie postawiono mu żadnych zarzutów, ale przeciwnicy polityczni mają podstawy, aby zarzucać Taussowi brak obiektywności.

Trzeba zaznaczyć, że Jörg Tauss w partii SPD pełnił rolę specjalisty w sprawach nowych mediów i Internetu. Pokazał się już jako polityk znający te zagadnienia i z pewnością dla Partii Piratów będzie cennym nabytkiem. Piraci z radością witają go w swoich szeregach i mówią, że dopóki nie ma w jego sprawie wyroku sądu, nie ma powodów aby wątpić w jego niewinność.

Przedstawiciele SPD uważają, że Tauss powinien z parlamentu wystąpić, gdyż dzięki SPD uzyskał mandat. Według większości komentatorów Taussa nie zobaczymy w Bundestagu po wyborach, bo Partia Piratów nie będzie w stanie udzielić mu odpowiedniego wsparcia.

Marcin Maj


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

23.06.2009 r.

Nowy G1 w sierpniu, 10:36

22.06.2009 r.

Top 5 najpopularniejszych monitorów - maj 2009, 21:34


Nowsze

23.06.2009 r.

MySpace zwolni 2/3 zagranicznych pracowników, 21:42

Testy pływającej turbiny, 21:44


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 3.31 | SQL: 19 | Uptime: 83 days, 17:16 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl