heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Poniedziałek 20 stycznia 2025 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Poniedziałek, 8 czerwca 2009, 14:36

Partia Piratów w Parlamencie Europejskim

Prawdopodobnie dwa miejsca w Parlamencie Europejskim (PE) będzie miała szwedzka Partia Piratów. Jej niemiecki odpowiednik może natomiast po wyborach liczyć na wsparcie z kasy państwa. Nie jest to może przełom, ale bardzo ważny krok na drodze do liberalizowania praw autorskich i zmniejszenia wpływu ich posiadaczy na kształtowanie prawa.

Jak podaje TorrentFreak, Partia Piratów zebrała w Szwecji 7,1% głosów. Oznacza to, że zagłosowało na nią 200 tys. Szwedów. Jest to wynik rewelacyjny jak na partię, która powstała zaledwie trzy lata temu, a w swoim programie odnosi się przede wszystkim do spraw związanych z obiegiem informacji we współczesnym społeczeństwie. Wielu polityków początkowo wyśmiało tę partię, ale teraz będzie musiało uszanować jej polityczny potencjał.

Szwecja ma w Parlamencie Europejskim 18 miejsc. Piraci zajmą z całą pewnością jedno z nich, ale bardziej prawdopodobne jest zajęcie przez to ugrupowanie dwóch miejsc.

Fakt ten odnotowała zarówno szwedzka jak i międzynarodowa prasa, której przedstawiciele byli obecni w siedzibie Partii Piratów w dniu wyborów.

- Razem zmieniliśmy krajobraz europejskiej polityki. Nie ważne jak może się to skończyć, zmieniliśmy go – mówił lider partii Rick Falkvinge - Dziś wieczorem politycy nauczyli się, że robienie tego o co prosi lobby może wiązać się dla nich z kosztem utraty pracy. Jesteśmy największą partią w segmencie dla ludzi poniżej 30-tego roku życia. To buduje przyszłość naszych praw obywatelskich.

Dzięki werdyktowi w sprawie The Pirate Bay szwedzka Partia Piratów ma ponad 48 tys. zarejestrowanych członków. Teraz stała się piątą pod względem popularności partią w Szwecji pokonując m.in. Chrześcijańskich Demokratów. Przemysł muzyczny może się więc cieszyć z wygrania jednego procesu, ale skutkiem ubocznym było wzmocnienie politycznego wpływu piratów na politykę całej Europy.

Nie tylko piraci ze Szwecji mają powody do radości. Swoich kandydatów do PE wystawiła też niemiecka Partia Piratów zdobywając ostatecznie 0,9% głosów. To zbyt mało aby zająć miejsce w Parlamencie, ale wystarczająco dużo, aby dostać dofinansowanie z budżetu państwa. Na kolejne wybory niemieccy piraci powinni być o wiele lepiej przygotowani.

Tymczasem w Polsce


Według najnowszych danych PKW w Polsce wybory wygrała Platforma Obywatelska zdobywając ponad 44% głosów. Kolejne miejsca zajęły PiS (27,4%), SLD (12,3%) i PSL (7%).

Niestety trudno jeszcze powiedzieć jak te wyniki mogą wpłynąć na kwestie istotne dla internautów (prawo telekomunikacyjne, autorskie itd.). W tych tematach polskie ugrupowania wypowiadają się niechętnie, ale przykład szwedzki powinien je nauczyć, że warto dbać o kwestie dotyczące społeczeństwa informacyjnego.

Informacje na temat składu PE z uwzględnieniem poszczególnych frakcji można znaleźć na stronie www.elections2009-results.eu.

Marcin Maj


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

08.06.2009 r.

Intel planuje duże zakupy, 14:32

Facebook stanie się Twitterem?, 9:05


Nowsze

08.06.2009 r.

Chiny: Przymusowy filtr antypornograficzny, 14:37

Pierwsze informacje o cenach Windows 7, 14:37


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?



Autor:  










Copyright © 2002-2025 | Prywatność | Load: 1.88 | SQL: 23 | Uptime: 182 days, 11:00 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl