Poniedziałek, 12 czerwca 2006, 18:55
Ponad 500 tys. Internautów za jedną siedzibą Parlamentu Europejskiego
Już ponad pół miliona osób poparło apel o jedną siedzibę Parlamentu Europejskiego - w Brukseli. Internetowa strona, gdzie można złożyć podpis, powstała z inicjatywy Cecilii Malmstroem - eurodeputowanej ze Szwedzkiej Partii Liberalnej.Według wyliczeń twórców strony (www.oneseat.eu), przenoszenie Parlamentu Europejskiego z Brukseli (Belgia) do Strasburga (Francja) każdego roku kosztuje europejskich podatników 200 mln euro. Jak można przeczytać na stronie, szwedzka deputowana chce skończyć z takim przenoszenia "tego cyrku na kółkach".
Obecnie Parlament Europejski pracuje w trzech miejscach: w Brukseli, Strasburgu i Luksemburgu. Sesje plenarne PE odbywają się w Strasburgu, komisje parlamentarne pracują głównie w Brukseli, natomiast Sekretariat Generalny Parlamentu znajduje się w Luksemburgu.
Ten stan rzeczy unijni przywódcy usankcjonowali na szczycie w Edynburgu w 1992 r. i w Traktacie Amsterdamskim z 1999 r., a podział geograficzny wynika z przyczyn historycznych.
Pierwowzorem Parlamentu Europejskiego było Zgromadzenie Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali (EWWiS), które następnie połączono ze Zgromadzeniami Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (EWG) i EURATOMu podczas fuzji instytucjonalnej trzech Wspólnot. 20 marca 1958 roku, w trakcie pierwszej sesji tego połączonego gremium przyjęto nazwę Europejskiego Zgromadzenia Parlamentarnego. Obecną nazwę - Parlament Europejski - ustalono w 1962 roku.
Gdy w 1951 roku powstawała EWWiS, szóstka założycieli ustaliła, że siedzibą wszystkich instytucji (Wysoka Władza, Rada i Zgromadzenie) powinna być Bruksela. Jednak premier Belgii, jako jedyny, wolał Liege. Ponieważ ani wśród partnerów Belgii ani w samym belgijskim rządzie nie dało się dojść do porozumienia, wybrano inna lokalizację: Luksemburg - miasto nie budzące sporów i do przyjęcia dla wszystkich.
W Luksemburgu brakowało jednak wystarczająco dużej sali obrad plenarnych (podobnie jak w Brukseli, o Liege nie wspominając), niezbędnej do funkcjonowania Zgromadzenia Parlamentarnego. Postanowiono więc poszukać odpowiedniego lokalu w odległości nie większej niż 250 kilometrów.
Odpowiednią do potrzeb EWWiS salą dysponowała działająca wtedy od niedawna Rada Europy z siedzibą w Strasburgu. Wynajmowano ją więc na posiedzenia plenarne; z pożytkiem dla samej sali zresztą, bo choć całkiem nowa, nie była zbyt często używana.
Jednak zanim załatwiono wszystkie formalności, deputowani obradowali w audytorium Wydziału Literatury strasburskiego uniwersytetu. Urzędnicy bardzo długo nie mieli w stolicy Alzacji biur.
Rada Europy wybrała na swoją siedzibę Strasburg jako symbol francusko-niemieckiego pojednania. EWWiS natomiast wybrała to miasto, bo było najbliżej. Dopiero później, by uzasadnić wybór Strasburga jako siedziby Parlamentu Europejskiego, zapożyczyli tę argumentację.
Luksemburczycy na początku byli zadowoleni z tego, że ich miasto stało się de facto siedzibą instytucji EWWiS. Ale z czasem aktywność organizacji wzrastała i Wielkie Księstwo zaczęło się obawiać, że jego niewielka stolica nie pomieści wszystkich obcokrajowców.
Belgia z czasem przestała obstawać przy Liege i ponownie zaproponowała Brukselę jako siedzibę wspólnych instytucji. Tymczasem powstała EWG (1957 r.) i jej główne organy: Rada i Komisja, ale też część Zgromadzenia, ulokowały się w Brukseli.
W Luksemburgu zostały organy finansowe (Europejski Bank Inwestycyjny), prawne (Europejski Trybunał Sprawiedliwości) oraz kontrolne (Europejski Trybunał Obrachunkowy). Tam też pozostała część służb Parlamentu (w tym Sekretariat Generalny).
Natomiast Parlament nadal organizował posiedzenia plenarne w Strasburgu. Miał więc już wtedy trzy miejsca pracy i tak zostało do dziś.
Coraz wyraźniejszy stawał się jednak spór między Francją i Belgią w sprawie głównej siedziby Parlamentu. Bruksela wciąż nie dysponowała odpowiednim lokalem, by przyjąć deputowanych i urzędników Parlamentu. Powstały pierwsze budynki, ale brakowało sali plenarnej. Siedziby wszystkich instytucji były tymczasowe, a ostateczna decyzja nie zapadała i nie było o nią łatwo, bo wymagała jednomyślności.
By zwiększyć swoje szanse, Bruksela wybudowała nowy budynek, w którym mogą pomieścić się wszyscy eurodeputowani.
Obecne siedziby unijnych instytucji jasno określono dopiero w traktacie z Amsterdamu z 1999 roku.
Dokument ten usankcjonował wcześniejsze porozumienie francusko-beligijskie z 1992 roku. Premier Belgii Wilfried Martens walczył o to, by siedzibą Parlamentu była Bruksela. Ale jego następca, Jean-Luc Deheane nie uważał tego za priorytet i tuż przed szczytem w Edynburgu doszedł do porozumienia z ówczesnym prezydentem Francji, Francois Mitterrandem.
Wersja do druku
Podobne tematy
Intel ogłasza budowę fabryk za ponad 20 miliardów USD
, 03.05.2022 r.
Nieco ponad 1% „szumu informacyjnego” sieci firmowych to zamaskowane ataki ukierunkowane
, 10.10.2019 r.
Ponad 900 000 użytkowników zostało zaatakowanych w ciągu roku przy użyciu fałszywych gier wideo rozprzestrzeniających szkodliwe oprogramowanie
, 15.06.2019 r.
Liczba szkodliwego oprogramowania atakującego urządzenia Internetu Rzeczy wzrosła ponad dwukrotnie w 2017 r.
, 19.09.2017 r.
W 2016 roku ponad 75% szyfrującego oprogramowania ransomware pochodziło z rosyjskojęzycznego podziemia cyberprzestępczego
, 24.02.2017 r.
Chiny mają 485 mln internautów
, 19.07.2011 r.
Francja śledzi 18 mln internautów udostępniających pliki
, 15.07.2011 r.
Polska policja pyta Google o internautów
, 26.04.2010 r.
Pomyłki internautów warte 500 milionów dolarów
, 18.02.2010 r.
UE ustaliła warunki odcinania internautów od Sieci
, 05.11.2009 r.
Partia Piratów chce do europarlamentu
, 23.04.2009 r.
Szwecja: Partia Piratów chce do Parlamentu Europejskiego
, 24.03.2009 r.Starsze
Płatności elektroniczne w Google, 18:54
Elektroniczny pojemnik na płyty, 18:54
Nowsze
9 W Core Duo ULV, 18:59
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?
Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 2.07 | SQL: 23 | Uptime: 141 days, 18:10 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl