Czwartek, 5 listopada 2009, 13:58
UE ustaliła warunki odcinania internautów od Sieci
Internauci nie będą mogli zostać odcięci od Sieci bez "sprawiedliwej i bezstronnej procedury" - głosi komunikat na stronie szwedzkiej prezydencji UE. Europarlament i Rada Ministrów UE osiągnęły porozumienie m.in. w sprawie słynnej poprawki 138 do pakietu telekomunikacyjnego.Szwedzka prezydencja w Unii Europejskiej poinformowała o zakończeniu w nocy ze środy na czwartek negocjacji dotyczących pakietu telekomunikacyjnego. Parlament Europejski oraz Rada Ministrów Unii Europejskiej osiągnęły porozumienie, które konsumentom ma zapewnić większą ochronę ich praw, a także wzmocnić konkurencję pomiędzy telekomami na rynku dostępu do szerokopasmowego internetu.
Åsa Torstensson, minister ds. komunikacji Królestwa Szwecji i jednocześnie przewodniczący Rady, wyraził swoje zadowolenie z osiągnięcia porozumienia, które jego zdaniem przyczyni się także do spadku cen na europejskim rynku.
Najwięcej kontrowersji w negocjowanym pakiecie wzbudzała tzw. "poprawka 138", dzięki której parlament poprzedniej kadencji chciał zagwarantować respektowanie praw internautów. Sprzeciwiał się on odłączaniu użytkowników Internetu od Sieci bez procesu i prawomocnego wyroku sądu. Gdy jednak nowy europarlament zebrał się po czerwcowych wyborach, znikła determinacja, by rozwiązanie to zachować.
Rada Unii Europejskiej od początku chciała wprowadzenia rozwiązań niekorzystnych dla internautów. Dlatego też na 4 listopada wyznaczono spotkanie przedstawicieli Parlamentu Europejskiego oraz Rady, podczas którego miano wypracować wspólne stanowisko właśnie w kwestii "poprawki 138".
Poinformowano, że przyjęte rozwiązanie zapewni, że internauci nie będą mogli być odłączeni od Internetu "bez sprawiedliwej i bezstronnej procedury". Nie wspomina się jednak ani słowem o udziale sądu w takich sprawach, co może sugerować wprowadzenie pewnych procedur administracyjnych.
Konferencja prasowa w tej sprawie odbędzie się o godzinie 9 w siedzibie Parlamentu Europejskiego.
Michał Chudziński
Wersja do druku
Podobne tematy
US Army zachęca do atakowania swojej sieci i płaci za znalezione błędy
, 14.11.2020 r.
Nieco ponad 1% „szumu informacyjnego” sieci firmowych to zamaskowane ataki ukierunkowane
, 10.10.2019 r.
1 na 4 sieci W-Fi można bez wysiłku złamać
, 24.02.2017 r.
Intel na CES 2017 - od autonomicznych samochodów i procesorów nowej generacji, po rozwiązania dla sieci 5G
, 14.01.2017 r.
Prywatność walutą w sieci
, 16.12.2016 r.Starsze
Europarlament zyskuje drugiego pirata, 13:57
Motorola MILESTONE - pierwszy w Europie telefon wyposażony w system Android 2.0, 10:26
Nowsze
Toshiba: 320 GB na 1.8-cala, 17:37
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?
Copyright © 2002-2025 | Prywatność | Load: 5.88 | SQL: 13 | Uptime: 152 days, 10:07 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl