heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Sobota 4 maja 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Temat

Projekt Chłodnicy Ala "resorator"


83.26.247.* napisał:
Witam, ostatnio stworzylem w glowie pomysl na chlodnice do WC i jestem ciekaw waszych opini na jej temat, czy moze sie sprawdzic takie rozwiazanie wydajnosciowo. Bo jakotako chlodzic bedzie ale troszke bezsensu jak dla mnie jest budowac cos co bedzie dzialac gorzej niz AC chodzby takie jak mam w opisie.
Ale zrobienie czegos takiego dla sztuki i sprawdzenia pomyslu bylo by cool icon_smile3.gif

Co do wymiarow to nie zwracajcie na nie uwagi imho minumum dla tagiego wynalazku to 25cm wysokosci, pozatmy nie znalem rozmiarow rurek icon_wink2.gif podalem je tak orientacyjnie.

Finy: mieidziane, mozna je jeszcze postrzepic aby powiekszyc powierzchnie odbierania i oddawania ciepla

Rurka w srodku: zaleznie od wersji
Obudowa: i tu jest problem czy znajde tak szeroka rure miedziana jak nie to pcv wydaje mi sie ze bedzie wdziecznym materialem
user posted image
Wiekszy obrazek http://www.korpnet.neostrada.pl/Bez.jpg

Mam kika opcji jak ona ma dzialac:

1. Wlot i wylot wody na dole woda pompowana bylaby przez rurke, ktora konczylaby sie nakladka wyprowadzajaca ciepla wode w okolice scianek chlodnicy. Woda plynac w dol bylaby schladzana przez finy zrobione z CU.
Problemy: czy zimna woda na dole nie bedzie zabardzo podgrzewana brzez wlatujaca ciepla wode?? Chyba ze rurka ze srodka bylaby zrobiona z materialu bardzo slabo przewodzacego cieplo.

2. Woda wlatuje z jednej i wylatuje z drugiej strony. Wlot zbudowany aby woda rownomiernie sie rozplywala po finach, ktore by byly troszke przedluzone aby na srodku nie zostawiac dziury icon_smile3.gif mozna by tez rurke ze srodka zastapic pretem miedziany jestem ciekawy czy to by cos dalo.

3.Ogolnie mozna by jeszcze dodac do systemu wentylatory, wymagaloby to przedluzenia finow aby mozna bylo je zamknac w kwadratowym tunelu np 120mm, wtedy kazdy z nich by mial rozna dlugosc, do tego dwa wentylki i moglo by byc juz ciekawie.



83.20.175.* napisał:
Sam pomysl wydaje sie byc nawet nieglupi ale przy tych wymiarach wydajnosc moze nie byc powalajaca, a z kolei wieksze wymiary podwyzszaja znacznie koszt wykonania.
Nie podales jakie mialy by byc grubosci materialow, a wiedz, ze miedz do najtanszych nie nalezy ;]
Troche licho imo tez z iloscia zeberek, a moze mi sie tylko wydaje icon_razz2.gif

ogolnie pomysl ciekawy icon_biggrin3.gif

znajdziesz, tyle, ze przy takiej srednicy beda dosc grube sciani = duzy ciezar

83.26.155.* napisał:
Dziendbry wszystkim,
Grubosc finow to okolo 5mm i wyciecie w nich zabkow dla zwiekszenia powieszchni co do rury miedzianej moze by sie dalo zrobic ja z blachy miedzianej aby byla ciensza. Najfajniej by wygladala gdyby byla z pleksy ale wtedy moze byc wiecej zabawy z uszczelnieniem chlodnicy.
Przy 2 sposobie gdyby zamiast rury miedzianej uzyc pleksy niezle by wygladalo wsodzone podswietlenie do srodka zamiast tej rurki icon_smile3.gif
Musze sie zorientowac w cenach, dopiero wtedy bede mogl stwierdzic czy sie to oplaca icon_smile3.gif Srodkowa rurka jezeli by miala byc to dosc cienka mysle ze okolo 2-3 mm. Jakby ktos miewiecej orientował sie w cenach meidzi to bylbym wdzieczny za ich podanie icon_smile3.gif

62.181.185.* napisał:
Na pewno taniej i łatwiej było by dorwać balchę 0,5-1mm - taką co to nia pokrywają nieraz dachy albo zadaszenia i z niej zrobić finy/listki. Do tego zwiększyć ich ilość i mogło by być całkiem całkiem przyzwoicie icon_biggrin3.gif

83.20.171.* napisał:

Przy takich grubosciach jak sobie wymysliles, to jedyn miejscem do szukania materialu jest skup zlomu. ;]
zrob lepiej tak jak Ci radzi nazir123 - taniej, ekonomiczniej i imo wydajniej...

213.192.92.* napisał:
a gdyby taką blache uformowac w takie coś:
user posted image
i potem zwinąć w rure? jak myślicie?

83.27.229.* napisał:
Powiem wam tylko , że mam resoratora i ta chlodnica jest jego najsłabszym ogniwem!! bez nawiewu to jest poprostu shit!!! po 10 godzinach ma sie temperature 50-55 stopni ....... Robilem test w zwyklym pokoju (21* powietrze) przy otwartych drzwiach na klatke i zamknietych oknach. Słonce na nia nie świeciło (test robilem w godzinach popoludniowych do nocnych , a mam okna od wschodu). Nie babrałbym się taką robotą , lepiej zbudować zwykłą chlodnice (kupic prościej icon_wink2.gif ).

83.26.155.* napisał:
Dlatego walsnie wymyslilem umieszczenie tego w tunelu pozatym zewnetrzne zeberka beda dluzsze niz w resoratorze. Pozatym Resorator ma we/wy wody na dole i to moze byc problemem jego wydajnosci ja sie sklaniam chyba do umieszczenia ich osobno

Narazie orietuje sie w cenach materialow. Jak stwierdze ze sie bedzie oplacalo to sproboje cosik takiego zbudowac.

PS Wspolczuje zakupu

83.20.171.* napisał:

O http://www.rbmods.com/Articles/Alphacool/Cora6/1.php tez byly z poczatku sceptyczne opinie, a BIE pobila icon_wink3.gif

83.26.172.* napisał:


Niezle moja tak dobrze wygadac moze nie bedzie ale mam nadzieje ze osiagi bedzie miala chociaz podobne icon_smile3.gif
Musze sie zabrac za wyszukanie materialow a pozniej zrobie porzadny projekt.


83.26.172.* napisał:


Ciekawy pomysl pracochlonny ale ciekawy. Ciekaw jestem czy masz jakis pomysl jak takie cudo w rure zwinac ??

Mam pytanie jek jest z plastycznoscia miedzi bo zaduzo nie mialem z nia do czynienia i niebardzo wiem ?

213.192.92.* napisał:
miedz jest raczej miekkim metalem icon_smile3.gif a zwiniecie odpowiednie w rure to nie problem icon_smile3.gif


83.30.36.* napisał:
a nie lepiej zrobić tak:

/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\

miej miedzi pujdzie łatwie zagiąć a powierzchnia wymiany ciepła i tak ta sama

213.192.92.* napisał:
pamietaj ze jak to zwiniesz, to z jednej strony ci sie finy mocno zbliza, i woda bedzie miec problem z przepływem


83.26.250.* napisał:
Nie jestem przekonany co do "harmonijki" ja myslalem raczej o osobnym wycieciu zeberek z blachy i zalozenie ich do odpowienich wyciec w rurze.

Gdybym jednak zdecydowal sie na harmonijke to bardzo bym mosial sie przylozyc do nakladki rozprowadzajacej wode. Z tym ze nadal nie przyszedl mi do glowy pomysl jak jak taka harmonijke zlozyc w rurke.

83.30.15.* napisał:
i lutować to wszystko? wyjdzie niewiele lepiej a szanse przecieku wieksze choć jeśli masz wprawe w lutowaniu to żadne:)
no i niebedzie to może za esetyczne

1/\/\/\/\/\/\/\/\2
proste połacz pukty 1 z 2 i zlutuj
samo ci sie wywinie w rurke


213.192.92.* napisał:
to jest projekt orginalnego resoratora?

193.138.140.* napisał:
A jest coś takiego jak blacha mosiężna?? Raczej mosiądz jest tańszy niż miedź a do takiego celu chyba też byłby równie dobry.

194.63.134.* napisał:
Witam,
Ja myślałem o czymś podobnym rura miedziana o duzej srednicy, a w niej kilkanaście o mniejszej, to rozwiązało by problem finów wewnątrz, jakby dobrze upchnąć mniejsze rórki na siłe to da się to zrobić. Myślałem też o podgrzaniu durzej rury i upchnięciu zimnych mniejszych ile się da nawet młotem potem jak to ostygnie to będzie jak zlutowane, można to by było potem zamieścić w łaźni z CuSO4 jako anode a jako katode dać blache miedzianą, puścić na pare godzin żeby zwiększyć powierzchniię poboru ciepła i dolutować elektrolitycznie wszystkie elementy. oczywiście wcześniej pokryć roztopioną świecą lub lakierem zewnętrzną powierzchnię dużej rury,


83.26.250.* napisał:

Nie nie jest icon_smile3.gif jakos nie chcialo mi sie 1200zl wydawac na cos co potne aby sie dowiedziec jak dziala tymbardziej ze, jest niezbyt wydajne:)

olejseba niezly pomysl ale ze wzgledu na to ze zrozumialem go dosc teoretycznie, a ni jak widze zrobienie tego w praktyce szczegolnie tej czesci o lazni.

PS.Ciekawe kiedy ktos powie ze jestem noob i biore sie za zbyt skomplikowana rzecz icon_smile3.gif Czesto do glowy wpadaja mi dzifne pomysly a ten mi sie wydal najciekawszy:) Pozatym wszysscy maja nagrzewnice itp. ja chce cos innego.

213.192.92.* napisał:
resorator jest niezbyt wydajny 8\ wo. ok. dobrze wiedziec - bo juz mi sie w łpeku układał plan zrobiania takiego o przekroju 10 cm i wyskokości 1,5m, ale ja chce mieć wydajne chłodzenie, nie jakąś popierdułkę...

62.181.185.* napisał:


To nie jest problem. Zaglądnij http://www.mod-planet.com/index.php?module=subjects&func=viewpage&pageid=183 i zobaczysz jak reserator wygląda w środku i dlaczego ma taką a nie inna wydajność icon_smile3.gif.

83.26.169.* napisał:
nazir123 dzięki za linka nie sądziłem ze jest możliwość obejrzenia tego "cuda” od środka, wiecie tajne, poufne;) wydawało mi się ze raczej wymyślili cos specjalnego do środka. Przeczytałem sobie ten test i z wydajnością resoratora nie jest tak źle, gdyby jeszcze przedłużyli listki do środka to juz w ogóle byłby wypas:)

Mam pomysł, co do budowy mojej:
olejseba pisał o rurkach upchanych w jednej dużej ja wymyśliłem, aby z blachy Cu skręcić spirale o średnicy dużej rury albo wsadzić kilka mniejszych spiral do środka.
Miałem także pomysł o włożeniu finów pod skosem.


213.192.92.* napisał:
cholera, jak policzlylem po cenach miedzi wyszło mi ok 400zl za blache potrzebną do zrobienia tego...

83.20.171.* napisał:

Wszystko zalezy jaka blache (materialy) zastosujesz i jakie ma to miec wymiary - mi wyszlo mniej icon_wink3.gif

62.111.143.* napisał:
hm. ja policzylem dla 24 finów - 12 długich i 12 krótkich. i metr wysokości. i fi rurki 8cm. (finy długie 6 i krótkie 4 czy jakos tak...)

83.20.171.* napisał:

No to fajnie ale jakiej grubosci finy; bo bedzie mala roznica miedzy 0,8mm, a np. 5mm icon_lol.gif no chyba, ze to sa milimetry =>(finy długie 6 i krótkie 4 czy jakos tak...) blink.gif

213.192.92.* napisał:
grubość taka jak blachy, zależnie jaka wpadnie. zapewne jakies 0,5mm albo jaka... 6 i 4 to sa długości w centymetrach...

83.20.171.* napisał:

Wiesz ja moge miec blache* od 0,5mm do kilku, czy nawet kilkunastu mm icon_lol.gif
roznica wagi bedzie ogromna, a waga = cena

*przy grubszych to bardziej plyte ;P

213.192.92.* napisał:
no jak juz to 0,5mm... tylko ze mi na to coś zeszło by bezmała (w najwiekszej wersjii) 5m2 tej blachy! (500x100cm). a to koszt niemały.

83.26.230.* napisał:
A ile kosztuje kg miedzi ?? bo tak jakos cen nie moge znalezc. Zrobienie sobie wc bedzie mnie zaj*** duzo kosztowac icon_sad2.gif pierwsze co to chyba musze sobie dremela kupic bo bez tego nawet dziury nie wytne w kompie bo pilnikiem i wiertarka nie chce mi sie jechac icon_wink2.gif A wszystko przez to forum icon_wink2.gif pozwe was hihihi

Co do grubosci to z tym 5mm to byla wielka pomylka icon_wink2.gif Bardziej realne sa okolice 0,5mm. Wysokosc ja myslalem o 30-35cm wsadzajac to w tunel powietrzny, osiagne wieksza wydajnosc moze nawet cos w okolicach resoratora icon_smile3.gif. Zabojczej ciszy nie potrzebuje spalem przrez rok+ przy traktorku typu golden orb czy cos w tym stylu dwa male wiatraczki 6000rpm i jazda icon_sad2.gif spalem normalnie jak sie przesiadlem na pentagrama to nie bylem pewien czy mi komp chodzi hihihi.

213.192.92.* napisał:
hm. poprawiam projekt. wiekszośc informacji juz mam, na rano policze ile potrzebuje miedzianej blachy.. ale postaram sie zachowac ilość finów...

213.192.92.* napisał:
już wszystko mam icon_smile3.gif nawet mniej wiecej wymiary reseratora icon_smile3.gif ale blachy mi wyszlo za 174zł. miedź jest mniej wiecej po 20zł za kg. A jej 1cm3 waży 9gram.
tylko ze ja to licze jako ten 'ulepszony' projekt, czyli z dużą ilością finów (24 jak wczesniej pisałem). ale gdyby sie udalo cos takiego zrobic to by bylo zajefajnie icon_smile3.gif chyba mam następną rzecz na którą bede zbierał icon_smile3.gif po pompce oczywiście icon_smile3.gif
tyle ze powieszchnia oddawania ciepła to ok 1,14m2... choc to niewielka roznica w stosunku do orginalnych 1,274m2.... icon_smile3.gif ale wieksza powieszchnia pobierania ciepła z wody (u mnie 0,9m2, a u reseratora ledwo 0,15m2) i lepsza cyrkulacja dzieki zastosowaniu rurki pomysłu korpusza. bo w reseratorze to ledwo na dole w sumie miesza...

tylko skad tanio wziac taką blache? eh eh... portfel piszczy.

83.20.171.* napisał:

Jak mowa o nwej, to masz bardzo tanio blink.gif

213.192.92.* napisał:
nom, nowa. (przynajmnjei tak facet mowil jak bylem pytac o miedz na bloki, najczystsza jaka jest, płaskownik 10mm x 10cm x ile sie chce, mowil ze to cena wogóle za miedź jakąkolwiek).
myslisz za na skupie mozna taki pas blachy miedzinaej dorwać (320cm x 60cm, ok 8,7kg... )?

83.27.239.* napisał:
hmm akurat co do mieszania u resoratora na dole to bym sie niezgadał , nie miesza "ledwo" tylko naprawde mocno , strumien wody bije dosyc mocno (widac od gory przy pelnej chlodnicy , ze robi sie mala wypukłośc w wodzie , wiec "Bije" do góry. Ja dolozylem na ten srodkowy króciec rórke dlugosci 15 cm i woda wylatuje w wyzej icon_wink2.gif

83.26.155.* napisał:
igomako A cz czego bedziesz robil ta rurke ?? z miedzi ?? czy z czegos mniej przewodcacego cieplo bo imho lepiej zeby z miedzi nie byla, troszke to juz zboczone moze byc, ale moj pomysl byl taki aby woda ciepla z zmina na dole sie wogole nie mieszala.

I jeszcze jedno bedziesz chcial to umiescic w tunelu powietrznym ??

212.76.62.* napisał:
A może by na tym cacku posadzić cichy wentyl np Glacialtech SilentBlade 120mm

193.138.140.* napisał:
Nie wiem czy kogoś to zainteresuje ale widziałem dzisiaj w OBI rury mosiężne średnica ok 6cm długości 1m. Kosztuje to ok 38zł i jest sprzedawane jako nogi do stołów icon_biggrin3.gif Jak wiadomo mosiądz jest łątwiejszy w obróbce niż miedź. Można by zastosować nawet dwie takie rury i do tego listki z miedzi. Jak by komuś się pomysł spodobał to niech pisze icon_biggrin3.gif

62.21.30.* napisał:


Tylko czy mosiądz nie jest gorszym przewodnikiem ciepła od miedzi?

193.138.140.* napisał:
Jasne że jest ale właściwie ta rura ma być bardziej jak obudowa a to listki mają odprowadzać ciepło. Druga sprawa, że reserator jest oryginalnie z aluminium. Czy przypadkiem mosiądz nie ma lepszych właściwości niż aluminium ??

No i dwa plusy:
- niższa cena niż miedzi
- nie powoduje reakcji z miedzią.

212.76.62.* napisał:
fakt... i do tego tańsze... icon_razz2.gif

83.27.84.* napisał:
łatwiejsze w obróbce :]

193.138.140.* napisał:
Ale powtarzacie trajkoty jedne :]

83.27.84.* napisał:

aaa mysli nie skonczyłem icon_razz.gif

mosiadz jest łatwiejszy w obróbce nie jest za "miekki" jak miedź która imo obraia sie fatalnie, krojąc colda pod bloczek po jakimś czaise zaczęła sie "zalepiac" tarczka.
w sumie pomysł nie jest zły pod warunkiem, że masz dostęp do materiałów, narzedzi i odrobiny czasu a przede wszytkich checi i cierpliwości. czekam na efekty icon_smile3.gif
no i powodzenia! icon_razz.gif

212.76.62.* napisał:
hmm... a czy są szanse by lutownicą transformatorową lutować miedź/mosiądz??? bo może se kupie rure 6cm mosiądzową i z 12 płytek ok 5 cm
zapakować to w rurę bliżej nieokreśloną 2 wentyle (raczey 12cm)

83.30.14.* napisał:
lutownicą trasformatorową raczej nie polutujesz, lepsza by była taka doża kolba, albo kuchenka gazowa, czy opalarka

193.138.140.* napisał:
Transformatorówka po prostu nie nadąży z dostarczeniem odpowiedniej ilości ciepła. Mógłbyś nią zlutować dwa kolanka ale przy tej wielkości to zapomnij. Tutaj raczej porządny palnik wchodzi w grę (lub opalarka) icon_neutral3.gif

83.26.242.* napisał:
Przewodność cieplna mosiądzu zależy od jego stopu głównie ale jest większa niż aluminium. Miedź 401 W/(m*K), Aluminium ma 230W/(m*K) mosiądz gdzieś między nimi się pewnie plasuje nie znam wartości google.pl nie pomogło, ale się dowiedziałem, że mosiądz jest łatwiejszy w obróbce niż miedź:)


Podobne tematy


Działy









Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 1.74 | SQL: 1 | Uptime: 521 days, 23:28 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl