Temat
HDD WaterBlock - projekty, zdjęcia, wykonanie, wyciszanie
217.99.152.* napisał:
Proponuje taki temat. A dotyczyć on ma bloków wodnych na hdd, ja swój już wykonałem więc to nie jest kolejny post z cyklu jak chłodzić hdd. Szukałem na forum jakichś projektów bloczków na hdd ale jest tego bardzo mało. Proponuej tu zamieszczać wszystkie projekty, posiadaczy takich bloków o zdjęcia, itp. Mam nadzieje że topic się rozwinie.Ja zarzucam swój HDD block, projekt standardowy, lutowany z rurek a do nich przylutowane płaskowniki do przykręcenia hdd.


Jak ktoś ma jakies ciekawsze pomysły to proszę zarzucać tu. Jak temat się przyjmie to proponował bym przykleić. No zobaczymy.
213.77.197.* napisał:
może by tak jeszcze na gore dwie takie rurki z z tymi płaskownikami?217.99.152.* napisał:
Nie klinię? o co ci chodzi bo nie rozumiem ?157.158.187.* napisał:
pewnie mu chodzilo o chlodzenie topu dysku.a w kwestii wyciszania - zmontowalem ostatnio ze starej obudowy cd-ka, pianki i korka wyciszacz do mojego dyzia. ale niewiele na razie dal - z dwoch powodow:
raz - ze to stary dyzio i wydaje wysoki trudny do wytlumienia dzwiek przy pracy
dwa - ze jest wciaz chlodzony powietrzem

przy okazji moge sie podzielic fotkami/uwagami.
80.50.141.* napisał:
A po co skoro dysk sie grzeje na boki?

217.99.152.* napisał:
Ja mam jeszcze zajechany U6 który szumi już na łożyskach i jemu wyciszenie chyba już nic nie da. 5400 rpm a jak jest w kieszeni to potrafi się do 50stC zagrzać. A barakuda to przy pracy głowicą trzeszczy to jest do zrobienia.62.121.106.* napisał:
jestes pewnien

np w Samsungach 5400rpm najbardziej grzeje sie elektronika

217.113.228.* napisał:
Jak (ale tak w szczegolach)przymocowales plaskownik do rurki?80.54.84.* napisał:
Tu sie nie zgodze z kolega- na swoja barracude IV, lezaca na gorze obudowy, nie przykrecona, polozenie radiatora zalman 6000 dalo spadek temp. z 37 do 32st.
Gdy byla wkrecona w obudowe, gora tak samo byla goraca.
213.76.49.* napisał:
Jestem masochistą i lutowałem to lutownicą kolbową taką na prąd. Położyłem na stole płaskownik na nim ustawiłem rurkę i na to położyłem grot lutownicy tak że dotykał płaskownika i rurki jednocześnie i tak nagrzewałem przek ok godzinę. Jak już było dobrze nagrzane to "heftnąłem" cyną na środku by "złapało" i już normalnie jeździłem lutownicą na boki rozprowadzając cynę z jednej i drugiej strony, żadnego kwasu do czyszczenia, wystarczy pożądnie nagrzać miedź i lutuje się bez problemu. Polecam podłożyć pod to jakąś dececzkę mo można sobie stół upaskudzić
Co do grzania dysku: myślę że takie chłodzenie starczy bez problemu na barakudzie. Docelowo ma być ona obłożona pianką wygłuszającą więc chłodzenie od góry mnie nie użądza za bardzo.Wiadomo że od góry też jest trochę ciepła i jak coś tam postawimy (radiator) lub dmuchniemy powietrzem to temp spadnie. Ale wydaje mi sę że boki się bardziej grzeją, bo to w sumie wszysko do tego jest przykręcone a wieczko od góry już tak nie daje za dużo, zauważcie że jest na uszczelce. Podam przykład: kiedyś zaniosłem U6 do kumpla i wstawiłem do kieszeni (ATA33), pokopiowałem sobie pliki i jak wyciągnełem dysk to był tak gorący że nie szło go utrzymać, dosłownie parzył i to w szczególności po bokach, góra aż tak nie a dół to wiadomo guma

80.50.141.* napisał:
No to zawsze jak zapodasz wiatrak to temperatura Ci zejdzie. Nic w tym nadzwyczajnego. Jesli HDD nie jest chlodzony wogole to po pewnym czasie i on i otaczajace powietrze beda stosunkowo cieple.
Generalnie dyski sa konstruowane tak, ze cieplo oddawane jest na boki i tym samym na obudowe. Seashield prawie wcale nie przewodzie ciepla (zobacz jak jest on montowany do glownej konstrukcji dysku).
Faktycznie w niektorych dyskach mocniej grzeje sie elektronika, ale z tym akurat spotkalem sie zaledwie kilka razy.
212.76.50.* napisał:
.Hey!
Ja w kwesti formalnej.
Czytałem tu i tam,że dyski grzeją się głównie na bokach..... ale moim zdaniem to nie jest prawda (no może nie cała). Mam barracudy 7 120 GB w kieszeniach wymiennych z wiatrakami (strasznie glośno ale skutecznie - chce to zmienic na cos innego).
Mam dwa rozwiazania - jeden dysk jest w kieszeni z dwoma wiatrakami, kieszen z przodu ma 2 wiatraki ktoire daja ciag powietrza owiewajacy hdd - dysk jest idealnie schłodzony - temperatura sprawdzana "na dotyk" jest taka sama jak dysku odlaczonego od kompa. Druga kieszen jest bez wiatarakow - zdjąłem górną porywę z kieszeni, nad kieszenią z hdd zamontowałem zaslepkę z 2 wiatrakami ktore wieją "rozproszonym strumieniem powietrza nad hdd - dysk troche ceiply ale nie parzy!. Bez wiatrakow hdd-ki w kieszeniach parza - nawet jak były malo obciazone przez kilkadziesiat minut.
Przyglądając się konstrukcji hdd widać wyrażnie,że górna część jest skonstruowana do oddawania ciepła - duża powierzchnia metalowa - i silnie sie tam nagrzewa ("parzy") - a boki w tym samym czasie nie sa tak gorące ("nie parza tak mocno" choc to może subiektywne odczucie).
Jeśli chodzi o chłodzenie to chyba najlepszy byłby płaski blok wodny na górę o dużej powierzchni - co powinno idealnie schłodzić hdd -boki są mało istotne bo mają małą powierzchnię, a pozatym jak schłodzimy górę dysku to temperatura rozłoży się równomiernie w całym napędzie - spadnie!
Inne rozwiązanie o którym myślę to radiatory przyklejone do góry hdd (takie miedziane o dużej powierzchni "wachlarzyki" i ciche wentylatory (np. Papst).
Co o tym myślicie?
Pozdrawiam
Baski
PS
Wydaje mi się, że chłodzenie samych boków w hdd będzie mało wydajne

195.149.64.* napisał:
POwiem ci jedno praktycznie identyczny blok zrobilem jakies 7-8 miesięcy temu tylko że ze szybkozłączklami zakręcanymi commozi.Chłopie gratulacje wytrwałości z taką lutownicą.
napisz jak sobie poradziłeś z zapewnieniem równoległości w obu plaszczyznach tych blaszek przykręcanych do dysku.
80.50.141.* napisał:
No coz napisze jeszcze raz. Rozbierzcie sobie dysk (jakis nowy model
Jesli nie bedziemy chlodzic bokow to jasne, ze po pewnym czasie nagrzeje nam sie wszystko. Dotknijcie/sprawdzcie temperatrure bloku wodnego - jest bardzo podobna do wody. Wylaczcie na pare godzin wiatraki na chlodnicy albo pompe na kilka minut, a zobaczycie, ze stanie sie on goracy. Tak samo z dyskiem - nie chlodzony wogole - bedzie goracy.
Co z tego, ze gora dysku jest wielkim i plaskim obszarem? Dla mnie moglaby byc nawet wielka jak Sahara, ale:
- sa na niej stickery, ktorych zerwanie oznacza utrate wewnetrznej gwarancjii producenta
- jest ona przykrecana (to nie jest jednolita calosc) to tej czesci wlasciwej
- staramy sie montowac chlodzenie jak najblizej zrodla ciepla, wiec blok na seashield jest troche bez sensu (gdzie lepiej zalozyc blok - na GPU czy po drugiej stronie karty?). BTW raditory przyklejone od gory niestety wiele Ci nie dadza, a narobia tylko problemu.
Osobnym problemem jest elektronika. Wlasnie przez nia Seagate zrezygnowal z dolnych seashieldow, ale w mojej 80Gb 7 nie grzeja sie ona jakos strasznie. Zapodalem tam 4 male radiatorki, ale raczej wiele one tam nie robia.
212.76.54.* napisał:
Widziałęm nawet takie roziwązanie, że były ułożone 2 dyski, jeden na drugim, przykręcone z jednej strony do podobnej kontrukcji bloku (ale tylko na jedną stronę i na 2 dyski), całość w piance wyciszającej - i rezultaty świetne.Dyski są tak robione, żeby boki mogły odbierać ciepło i przekazywać je w obudowę. Poza tym wytwarzają relatywnie mało energii cieplnej, więc jakieś bardziej skomplikowane systemy to przesada.
213.76.88.* napisał:
oczywiscie Lukas20 ma racje. zobaczcie jak jest skonstruowana ta glowna metalowa czesc do ktorej jest wszystko przymocowane. efektywne chlodzenie bokow z pewnoscia wplynie na nizsza temperature rzeczywista (nie wiemy gdzie tak naprawde jest mierzona temperatura) niz w przypadku chlodzenia gory dysku.w moim maxtorze jest jednak jedna dziwna rzecz utrudniajaca chlodzenie bokow. otoczenie miejsc w ktorych sa dziury na sruby sa lekko wypukle (dla kazdej dziurki powierzchnia nie wieksza niz 1cm^2). dziwi mnie takie rozwiazanie

niestety przez to dysk po przykreceniu do budy slabo oddaje na nia cieplo wiec u mnie taki blok nie byl by dobrym rozwiazaniem. ja dmucham na nie z przodu wiatraczkiem 80mm 7v i to im w zupelnosci wystarcza. mozna by sie pokusic nawet o 5 volt budujac jakis tunel tak by powietrze przeplywalo bardzo blisko dyskow.
ciekawi mnie jak jest z temperaturami raptorkow

62.121.106.* napisał:
wlasnie o to chodzi ze im szybszy (obroty talerzy) dysk tym bardziej grzeja sie boki - dlatego wczesniej pisalem o dysku 5400 i elektronice bo za bardzo to uprosciles ...
a nawet nie trzeba nic rozbierac wystarczy poszukac fotek np WD Raptora zeby sie przekonac co ma oddawac cieplo do otoczenia
dla leniwych

a http://www.silentpcreview.com/modules.php?op=modload&name=Sections&file=index&req=viewarticle&artid=96&page=1 inny ze sposobow na blok dla HDD DIY
80.55.50.* napisał:
True. Wlasnie przedwczoraj rozebralem WD'ka 3,1Gb



Co do grzania sie elektroniki... wg. moich pomiarów pobiera ona 10mA, co przy 5V dalej 0,05W. Glowica i silnik jest zasilane sa chyba z 12V. Dysk na 12V pobiera ok. 0,5A, co daje 6W. Przy intensywnej pracy do 0,8A. Moze w nowszych modelach wartosci te sa wieksze, ale chyba nie az tak wiele?! Jesli chodzi o elektronike, to moga sie tam grzac te duze tranzystory, one moga smigac na 12V i ruszac glowica.
80.50.141.* napisał:
benek > prawdopodobnie elektronika grzeje sie roznie w zaleznosci od modelu. W Barracudzie 7 jest ciepla, ale na pewno nie goraca (~30*C).Niestety akurat na nia bloku nie zalozymy, wiec jedyne co mozna zrobic do zapodac nadmuch i ewentualnie dac radiatorki.
Az tak mocno grzala Ci sie elektronika w dysku?
Na stronach producentow sa czesto podawance w specsach pobory mocy. Niestety trudno potem rozdzielic to na pobory dla elektroniki wewnetrzenej i zewnetrzenej.
213.76.48.* napisał:
Ale co się dzieje, przecież miało być o blokach wodnych na HDD a powstała zażarta kłutnia z której strony się grzeje HDD, czyżby nikt (no prawie) nie miał bloku na HDD, dawać fotki a nie kłucić się, wiadomo że najważniejsze są boki, ale niech będzie też góra. Tu mają być foty i projekty bloczków na HDD62.121.106.* napisał:
ad 1. jakby ktos lubil zabawe to by sie dalo cos a'la seashield ale nie z przyklejona gabka tylko cienka podkladka silikonowa, tyle ze ten seashield bylby przykrecany nie do dysku tylko do tych plaskownikow z rurakmi - jakos cieplo by bylo przekzaywane
ad 2. nie mocno - po prostu dysk jest chlodny (wiadomo 5400 rpm) a elektronika ciepla co nie znaczy ze goraca tylko cieplejsza od bokow i topa twardziela

80.50.35.* napisał:
mam podobny system chlodzenia -U shape - i starcza w zupełnosciz technologicznego punktu widzenia podpowiem wam ze do precyzyjnego montażu całości użyłem starego uszkodzonego HDD - lutowanie kolanek przeprowadzałem na przykręconych blaszkach
boki dysku zeszlifowałem - producent maluje je jakąś ohydnaczarną farbą - no i nie są zbyt równe - dysk ma temperature o 1-2 stopnie większą od chłodziwa
213.76.49.* napisał:
Ja polutowałem najpierw te długie rurki z płaskownikami, zlutowałem kolanka do tej krótszej rurki, przykreciłem to do hdd, odtysowałem na łączeniach pisakim kreski i zdjąłem z hdd i później polutowałem pozostałość. Pasuje git. Tylko lutowanie kolbą to długotrwała praca hehe, godzina nagrzewania jednego elementu ale wtedy już idzie jak się dobrze nagrzeje.157.158.187.* napisał:
zeby sie nie bawic nadmiernie z dopasowywaniem proponuje polaczyc dwie czesci bloku z plaskownikami za pomoca weza. albo rozciac laczaca rurke (ta na krotkim boku dyzia), skrocic ja o centymetr i znow polaczyc wezem. zapewni to zupelna swobode w manewrowaniu bokami bloku.80.50.142.* napisał:
a to moj (przyszly) blok na HDD:
arthx
217.97.218.* napisał:
Te zamierzam cos takiego zrobic, bzcmoze uda mi sie zalatwic jednolite kawalki miedzi. Przewierci sie dziurki i bedie prawie jak Innowatek.Mam tylko jedno pytanie. Czy moge, aby calkowicie wyciszyc dysk, zamknac go w jakies szczelnej obudowie lub owinac jakims wygluszaczem, czy lepiej nie ryzykowac.
80.50.35.* napisał:
ryzykowac

217.97.89.* napisał:
działała czy dalej działa ?

80.50.35.* napisał:
dziala i ma sie dobrze (u kumpla nie jest w gąbce
80.50.142.* napisał:
kolejny etap powstawiania mojego bloczku wodnego dla HDD(troche wolno powstaje, bo brak czasu...)

arthx
80.51.67.* napisał:
pinknie to wyglada
zrob mi prosze cos takiego :>
212.160.122.* napisał:
arthx> jesteś perfekcjonistą
Piękna robota.
80.54.112.* napisał:
Jak laczyles rurki z plytka?217.172.237.* napisał:
profesjonalista -
napewno lubi polerować

miedzi nie łaczył chyba jeszcze? heee?
ladnie to wyglada, zastanawiam sie czy nie lepiej bylo spłaszczyć rurki dla lepszego kontaktu z płaskownikiem.
212.160.122.* napisał:
No tak ale po spłaszczeniu rurek zmiejsza nam się ich średnica co powoduje większe opory dla pompowanej cieczy. Zależy w sumie jak podłączamy ten blok217.172.237.* napisał:
mozna kupic rurki duzo wieksze
80.54.112.* napisał:
Jak to jest nie laczone to zadna rewelacja. Po prostu wypolerowana miedz.Problem w tym, ze cyna pewnie bardzo zepsuje wyglad.
Jak juz mowil Maciek, lepiej jest dac wieksze rurki i splaszczyc je w miejscu styku.Jak to jest nie laczone to zadna rewelacja. Po prostu wypolerowana miedz.
Problem w tym, ze cyna pewnie bardzo zepsuje wyglad.
Jak juz mowil Maciek, lepiej jest dac wieksze rurki i splaszczyc je w miejscu styku.
217.97.220.* napisał:
No ale przcież skoro to ma być w jakiejś puszce to i tak nie będzie widać cyny.80.54.112.* napisał:
Blok przema bedzie w puszcze.Arthx'a pewnie bedzie na zewnatrz, bo po co by polerowal rurki?
80.54.115.* napisał:
to co widac na zdjeciu - jest juz polutowane - rurki sa lutowane do tych plaskownikow, i koncowki, kolanka i rurki tez sa zlutowanearthx
80.54.112.* napisał:
No to w takim razie gratulacje!
Jak udalo Ci sie to zrobic bez nadmiernego rozlewania cyny?
80.54.115.* napisał:
lutowalem oczywiscie palnikiem. na plaskownik polozony poziomo polozylem rurke (wczesniej obie czesci posmarowalem pasta lutownicza) , nagrzalem, i przylozylem cyne (z jednej strony rurki). cyna sie ladnie wessala. nastepnie miejsce lutowania (bo cyna od strony podawania troche pobrudzila plaskownik tak na 1-3 mm od rurki) zamaskowalem tym pretem miedzianym - czyli polozylem pret, umocowalem calosc ladnie i podgrzalem - pret sie przylutowal do plaskownika i rurki, tworzac dodatkowa powierzchnie przewodzaca cieplo od plaskownika do rurki.arthx
80.55.50.* napisał:
Heheh, czy je splaszczysz, czy nie, i tak punkt styku blachy z rurka jest JEDEN (elipsa i okrag maja jeden punkt wspolny ze styczna



80.54.115.* napisał:
no i majac pare chwilek czasu ukonczylem swoj bloczek wodny dla twardziela...

arthx
80.51.67.* napisał:
patrzac na postep Twoich prac nad WC stwierdzam, ze jestes dokladny az do przesady, a wrecz nawet pedantyczny.Bloczek wyglada bardzo fajnie. Ja tez chce taki, zrob mi

80.50.106.* napisał:
Gratulacje.213.227.66.* napisał:
pikny bloczek
ile bierzesz za sztuke ?

62.87.170.* napisał:
Swietna robota , gdyby tylko mial krocce kolankowe skierowane w dol bylby chyba praktyczniejszy.217.97.220.* napisał:
No bardzo ładnie to ci wyszło

195.205.32.* napisał:
Cześć ale ską miałeś takie blaszki? Gdzie można kupić takie cus z miedzi?
195.205.32.* napisał:
Ja sie wypowiem tak, nie jestem z fizyki dobry ale na chlopski rozum powiem tak :1. cieplo unosi sie do gory.
2. boki HDD sa powyrzej grubosci 4mm dlatego komulowane tam cieplo jest wieksze dodatkowo to nagrzewa gorace powietrze wypychajace na boki przez taleze, dlatego boki sa bardziej gorace. Jak wiadomo im grubsza powieszchnia tym slabiej(wolniej) oddaje cieplo.
3. Gora ma wieksza powieszchnie oddawania i jest ciensza od bokow i wynosi jej grubosc kolo 1,5mm blacha.
Mozna by bylo jeszcze cos napisac o tym ale jak czytam ze sie klucicie to mnie juz to troche wkuzylo, co sie bardziej nagrzewa bok czy gora???
jasne ze bok, ale jest jedeno ale, z boku ino odbierzezsz gorace powietrze zas z gory odbierzesz i schladzasz tam komulowane gorace powietrze.
wiec odpowiedz jest oczyswista
co do ort. to nie jestem w tym dobry wiec wybaczcie jesli walnołem jakie byki a napewno sa.
80.54.104.* napisał:
blaszki wycialem z blachy

arthx
80.50.114.* napisał:
klaster > zadnego ciepla z powietrza nie odbierasz.Z boku wystaje Ci normalna wewnetrzna obudowa dysku. Od gory masz tylko seashielda (blacha ma ~0,5mm a nie 1,5), ktory w dodatku tylko w 4-6 punktach styka sie z "obudowa wewnetrzna".
Jedyny sens zeby robic WB to chlodzenie bokow.
62.111.240.* napisał:
Może w moim przypadku nie jest się czym chwalić, jest za co się czego wstydzić, no ale jeśli nic lepszego nie zrobilem to pokaze to co mam. A mianowicie blok na hdd. Nie wyobrazam sobie zeby jego konstrukcja byla jeszcze prostrza od obecnej, ale moze wydajnosci bloku hdd firmy cpc moje dzielo dorowna. Plany robudowy tej konstrukcji polegaja na dorobieniu drugiego takiego bloku i przymocowanie ich na sruby po bokach dysku. Na razie tego nie zrobilem, bo brak wiertarki uniemozliwia mi wykonanie otworow na ów sruby. Czekam na ewentualne opinie na temat tegoz wynalazq
A pod tym adreserm http://www.szop.site.pl/hdd_block/ jest troche wiecej jego fotek. Juz dalem to na inne forum i zostalem troche ochrzaniony ze to jest syf, prawdopodobnie Ci co to mowili maja racje... No niestety, ale przecierz nie bede robil jakigos frezowanego blogu jak na cpu

80.54.208.* napisał:
Przecież było już 43242x - blok powinien odbierać ciepło z boków, a nie z góry.62.111.240.* napisał:
No to powinno wszystko wyjasniac
80.50.59.* napisał:
Rozumiem że dyski się nagrzewają ale te wszystkie pomysły są dobre tylko po co przecież takie chłodzenie obniży jego temperaturę o 3-4C warto tyle roboty nie sądze szkoda czasu lepiej robić blok na cpu lub gpu bo mamy satyswakcję że temp. spadła

62.111.240.* napisał:
Obnizanie temp hdd wydlurza jego zywotnosc (chyba) a poza tym dzieki jego chlodzeniu mozna go np zapakowac w mate wyciszajaca, nie martwiac sie ze sie za bardzo przegrzeje. Tylko mnie ciekawi jak spektakularniej ochlodzic, bo ta konstrukcja demonem wydajnosci nie jest... A co do budowy bloczq na cpu to z bardzo prostego wzgledu: jak latwo dostrzec na zdjeciu nie mam za duzych zdolnosci majsterkowania wiec z blokiem na porcka bym sobie raczej nie poradziel, a qpno gotowego nie przynosi tyle satysfakcji.80.54.208.* napisał:
U mnie WC obiża temperaturę dysku przynajmniej o 20*.62.111.240.* napisał:
A jaki masz bloczek? Jaka kostrukcja? O 20? To ile on mial bez chlodzenia?62.121.68.* napisał:
Imho spłaszczenie rurek w imadłe to wręcz idealny pomysł. Wieksza powierzchnia styku powinna zaowocować lepszym odprowadzaniem ciepła. Opory sa znikome wręcz żadne gdyż powierzchnia przez jaką przechodzi wodą jest taka sama i miejsce zgięcia jest dyszą.217.96.217.* napisał:
powierzchnia styku sie zwiekszy ale splaszczenie rurek zmiejszy ich przekroj wiec opory wzrosna.212.160.31.* napisał:
Jeden przekrój owszem będzie mniejszy, ale drugi jest większy i
jest ta sama powierzchnia przekroju.. wątpie w wzrost oporów

212.182.123.* napisał:
A pewnie ,ze wzrosna !!! W obliczeniach na przeplyw przez rury o innym ksztalcie przekroju niz okrag stosuje sie srednice zastepcza >>
d= 4A/U
A--pole przekroju U --obwod
Latwo policzyc !!! np. dla rurki okraglej fi 10 >pole przekroju 78mm2 ,
ta sama rurka splaszczona do wymiarow przekroju 10.7 X 5 ma pole przekroju 53.5 mm2 ale opor przeplywu jest taki jak w rurce okraglej fi 6,8 czyli dla powierzchni przekroju 36 mm2 !!!!
[/b]
62.111.240.* napisał:
Opory pewnie sie i zwieksza ale przy zastosowaniu grubych rurek imho ma to male znaczenie. Tylko problemem jest zeby idealnie plaska powierzchnie uzyskab bo jak juz ktos powiedzial i okrag i elipsa ma tylko jednen punkt styczny ze styczna wiec przewodnictwo cieplne raczej nie rosnie, no chyba za tylko ze wzgledu ze wartwa cyny bedzie mniejsza.62.121.68.* napisał:
Voor nieźle. Jak obliczyłeś że rurka spłaszczona do 5 mm wysokości ma 10,7 mm szerokości?212.182.123.* napisał:




62.29.188.* napisał:
Zaluzmy ze zwykla ruzka wyglada tak:CODE
/---
| |
___/
CODE
/-----
| |
------

212.182.123.* napisał:


>>>patrz wzor na-- d zast.---.
217.96.217.* napisał:
O czym ty do mnie rozmawiasz ? :] powierzchnia metalu sie nei zmieni ale przeciez ona nie ma nic do gadania w splaszczaniu bo nic nierobi , liczy sie powierzchnia przekroju rurki a jezeli splaszczysz rurke to powierzchnia tego przekroju zmaleje bo dla rury najwieksza powierzchnia jest wtedy kiedy przekroj jest kolem. Jak niewierzysz to sobie policz, dla waszych eksperymentow przydalby sie plaskownik miedziany a nei rura. Patrzysz na przekroj a nie na pole powierzchni rury.
a tu proste wytlumaczenie na przykladzie kwadraciku powiedzmy o boku 5cm, jego pole to 5*5=25^2 cm przekroju, natomiast kiedy kopniemy taki kwadracik i wyjdzie nam romb o tych samych bokach ale o wysokosci powiedzmy 2 cm (zalezy jak mocno go kopniemy) to pole powezrchni wyniesie w tym wypadku 10 cm^2.
[] kwadrat(a=5) /_/ romb(a=5,h=2). juz rozumisz ? , wytlumaczyl bym na kolko gdybym znal wzory elipsy.
62.111.240.* napisał:
Dobrze przepraszam jestem zacofany z fizyki

212.182.123.* napisał:
[quote="takaba"]....to jak byscie proponowali splaszczyc te rurke.....quote]W sprzedazy sa rury o przekroju prostokatnym ...chyba Huta Szopienice tak walcuje ale na pewno ni tylko oni , albo po prostu precyzyjnie splaszcz i dotrzyj na papierze sciernym na jakiejs rownej powierzchni.
Poza tym lut na tym bloczku nie wyglada najlepiej .Uzywasz topnika?? Z wierzchu wyglada to jak polepione nie polutowane...
Podobne tematy
Blok na HDD czy GFX MEM
HDD water block by Dzidzia
HDD chłodzony/wyciszony olejem
Blok na 2 HDD wanted
Topienie HDD
Wc do środka? Czy nie? A także blok na HDD..
Blok wodny na HDD by bloki.pl
WC HDD BASKET by ME we wlasnej osobie:)
Bloczek HDD
Projekt "bloczku" Na Hdd - Opinie
Blok Na Hdd Z Blachy Miedzianej
Blok Na Hdd "domel.fm"
Blok Na Hdd - Gotowe.
HDD water block by Dzidzia
HDD chłodzony/wyciszony olejem
Blok na 2 HDD wanted
Topienie HDD
Wc do środka? Czy nie? A także blok na HDD..
Blok wodny na HDD by bloki.pl
WC HDD BASKET by ME we wlasnej osobie:)
Bloczek HDD
Projekt "bloczku" Na Hdd - Opinie
Blok Na Hdd Z Blachy Miedzianej
Blok Na Hdd "domel.fm"
Blok Na Hdd - Gotowe.
Działy
Copyright © 2002-2025 | Prywatność | Load: 31.17 | SQL: 1 | Uptime: 42 days, 16:00 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl