heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Środa 5 października 2022 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Środa, 12 lipca 2006, 14:30

Kod Galileo złamany

Zespół naukowców z Global Positioning System (GPS) Laboratory uniwersytetu Cornell poinformował o złamaniu kodów europejskiego systemu nawigacji satelitarnej o nazwie Galileo. Oznacza to, że każdy posiadacz urządzenia do nawigacji, wykorzystując identyfikujący satelitę numer PRN (Pseudo Random Number), może korzystać z usługi za darmo.

Europejska wersja amerykańskiego systemu GPS w założeniu miała przynieść uczestniczącym w projekcie inwestorom dochody w postaci opłat właśnie za kody PRN. Jednak ponieważ obydwie wersje systemu nawigacji - europejska i amerykańska - będą w przyszłości dzielić niektóre częstotliwości, pojawił się argument, aby kody PRN były dostępne na zasadach open-source.

Naukowcom z Cornell University udało się w kwietniu ściągnąć kody za pomocą specjalnej anteny i opublikowali je na stronach internetowych. Odpowiedzią twórców systemu Galileo było wypuszczenie dwa tygodnie później kodów PRN w wersji open-source. Jak się jednak okazało, nie były one rozpoznawalne przez satelitę GIOVE-A, a ponadto zostały oznaczone prawami autorskimi projektu Galileo. W tej sytuacji badacze zdecydowali się podzielić wynikami swoich eksperymentów i przyczynili się do zamieszczenia w najnowszym miesięczniku GPS World samych kodów oraz sposobów ich pozyskania.

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

12.07.2006 r.

Vista może się jeszcze opóźnić, 14:29

Pamięć MRAM w produkcji, 14:29


Nowsze

12.07.2006 r.

Diody do Blu-ray na wyczerpaniu, 22:53

15.07.2006 r.

Bezprzewodowe ściany UStec, 10:55


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2022 | Prywatność | Load: 0.68 | SQL: 18 | Uptime: 323 days, 2:04 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl