heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Wtorek 16 lipca 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Wtorek, 6 grudnia 2005, 18:08

Nowa tkanina elektryczna

Choć pomysł na stworzenie tkaniny przewodzącej impulsy elektryczne nie jest czymś nowym, to jednak dotychczas przede wszystkim myślano o wykorzystaniu jej do projektowania ubrań, które mogłyby m.in. zapewniać zasilanie baterii przenośnych urządzeń multimedialnych.

Tymczasem niewielka brytyjska firma Eleksen opracowała nowatorską włókninę, w której tradycyjne włókna nylonowe przeplatają się z nitkami wzbogaconymi o atomy węgla, dzięki czemu tkanina może przewodzić ładunki elektryczne. Dużo ciekawsza jest jednak inna właściwość materiału, otóż po przyłożeniu do tkaniny niewielkiego napięcia jest ona w stanie rozpoznawać dotyk. A dokładnie jego siłę, a nawet kierunek.

Co istotne, wynalazek firmy Eleksen nie jest tylko pomysłem koncepcyjnym, ale firma ma już na swoim koncie komercyjne implementacje analogicznych rozwiązań, m.in. są to kurtki narciarskie firm Spyder i Kenpo. Ale dużo ciekawszym rozwiązaniem wydaje się inna propozycja Eleksen, mianowicie chodzi o klawiaturę komputerową wykonaną z materiału. Urządzenie miałoby być zintegrowane z modułem Bluetooth i współpracowałoby z inteligentnymi telefonami komórkowymi oraz organizerami. Grubość nowej klawiatury wynosiłaby zaledwie jedną czwartą rozmiarów standardowego sprzętu, ponadto rozwiązanie Eleksen mogłoby być zwijane. Producent zapewnia, że nowatorska klawiatura charakteryzowałaby się dużą wytrzymałością, sięgającą nawet 10 milionów uderzeń w przycisk. Premiera nowej klawiatury zapowiedziana jest na przyszłoroczną imprezę Consumer Electronics Show odbywającą się w Las Vegas. Nowa klawiatura ma kosztować ok. 100 USD.

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

06.12.2005 r.

E-handel zdominowany przez wąską grupę użytkowników, 18:04

05.12.2005 r.

Nec wdroży 55-nanometrową technologię, 15:16


Nowsze

06.12.2005 r.

Rekordowa branża dyskowa, 18:12

Prokom włącza się w projekt Hakia, 18:13


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 0.86 | SQL: 13 | Uptime: 26 days, 8:10 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl