heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Piątek 4 grudnia 2020 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Piątek, 24 czerwca 2011, 13:18

Stukanie w klawisze może ładować laptopa

Cienkie błony wytwarzające energię przy zginaniu mogą doprowadzić do powstania klawiatur lub butów zdolnych do ładowania urządzeń elektronicznych. Taką koncepcję przedstawili naukowcy z Australii. To nie pierwszy, ale bardzo ciekawy pomysł na wykorzystanie energii mechanicznej towarzyszącej codziennym czynnościom.

Przy dzisiejszym zapotrzebowaniu na energię naukowców coraz bardziej pociąga idea "wiecznej baterii". W chwili obecnej wydaje się to jedynie fantazją, której realizacja jest jednak możliwa dzięki zjawisku znanemu nauce od ponad 130 lat. Chodzi o piezoelektryczność, czyli generowanie ładunku elektrycznego na skutek ściskania i rozciągania określonych materiałów.

Naukowcy z Królewskiego Instytutu Technologii w Melbourne (znanego jako RMIT) opisali możliwość wykorzystania cienkich piezoelektrycznych błon, które mogłyby być stosowane w elektronicznych gadżetach (i nie tylko) i służyłyby do zamieniania siły nacisku na elektryczność. Teoretycznie mogłoby to prowadzić do stworzenia laptopów ładowanych uderzaniem w klawisze lub butów produkujących energię w czasie chodzenia. Aby do tego doszło, trzeba wykorzystać współczesne metody stosowane w produkcji układów elektronicznych.

Ustalenia naukowców zostały opisane w czasopiśmie Advanced Functional Materials. Badali oni możliwości piezoelektryczne w nanoskali, po raz pierwszy precyzyjnie mierząc poziom energii, jaka może być wygenerowana. Naukowcy skupili się na takich materiałach, które ich zdaniem będzie można wykorzystać w praktyce. Przed nimi kolejne wyzwania - opracowanie metod jak najefektowniejszego generowania energii.

Marcin Maj


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

23.06.2011 r.

Lytro zapowiada rewolucję w fotografii, 22:07

22.06.2011 r.

Otwieranie grafenu laserem, 18:03


Nowsze

24.06.2011 r.

Układy ARM w laptopach?, 13:19

27.06.2011 r.

Citibank: Ukradziono 2,7 mln USD, 11:12


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2020 | Prywatność | Load: 0.66 | SQL: 9 | Uptime: 160 days, 10:52 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl