Data: Piątek, 24 czerwca 2011, 13:18

Stukanie w klawisze może ładować laptopa


Cienkie błony wytwarzające energię przy zginaniu mogą doprowadzić do powstania klawiatur lub butów zdolnych do ładowania urządzeń elektronicznych. Taką koncepcję przedstawili naukowcy z Australii. To nie pierwszy, ale bardzo ciekawy pomysł na wykorzystanie energii mechanicznej towarzyszącej codziennym czynnościom.

Przy dzisiejszym zapotrzebowaniu na energię naukowców coraz bardziej pociąga idea "wiecznej baterii". W chwili obecnej wydaje się to jedynie fantazją, której realizacja jest jednak możliwa dzięki zjawisku znanemu nauce od ponad 130 lat. Chodzi o piezoelektryczność, czyli generowanie ładunku elektrycznego na skutek ściskania i rozciągania określonych materiałów.

Naukowcy z Królewskiego Instytutu Technologii w Melbourne (znanego jako RMIT) opisali możliwość wykorzystania cienkich piezoelektrycznych błon, które mogłyby być stosowane w elektronicznych gadżetach (i nie tylko) i służyłyby do zamieniania siły nacisku na elektryczność. Teoretycznie mogłoby to prowadzić do stworzenia laptopów ładowanych uderzaniem w klawisze lub butów produkujących energię w czasie chodzenia. Aby do tego doszło, trzeba wykorzystać współczesne metody stosowane w produkcji układów elektronicznych.

Ustalenia naukowców zostały opisane w czasopiśmie Advanced Functional Materials. Badali oni możliwości piezoelektryczne w nanoskali, po raz pierwszy precyzyjnie mierząc poziom energii, jaka może być wygenerowana. Naukowcy skupili się na takich materiałach, które ich zdaniem będzie można wykorzystać w praktyce. Przed nimi kolejne wyzwania - opracowanie metod jak najefektowniejszego generowania energii.

Marcin Maj
| Drukuj | Zamknij |