Piątek, 8 kwietnia 2011, 19:52
Polski grafen lepszy od konkurencji
Naukowcy z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych oraz Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego opracowali technologię uzyskiwania dużych płacht grafenu wysokiej jakości.Co prawda już wcześniej Amerykanie potrafili tworzyć duże kawałki grafenu, jednak polska technologia pozwala na uzyskanie materiału lepszej jakości, co jest niezwykle istotne, jeśli chcemy budować z niego układy elektroniczne.
Amerykanie korzystali z dobrze znanej techniki epitaksjalnego wzrostu grafenu poprzez sublimację krzemu z węglika krzemu. Proces odbywa się w bardzo wysokiej temperaturze, a jako że krzem odparowuje najpierw tam, gdzie w strukturze węglika występują niedoskonałości, uzyskany grafen ma sporo wad.
Polscy uczeni, wśród nich profesor Jacek Baranowski, zastosowali technikę chemicznego osadzania z warstwy gazowej na podłożu z węglika krzemu. Dzięki temu pozyskany grafen jest mniej wrażliwy na niedoskonałości węglika, zapewnia wysoką ruchliwość elektronów rzędu 1800 cm2/Vs, umożliwia określenie liczby warstw jakie chcemy uzyskać oraz stopnia wzbogacenia innym materiałem. Badania wykazały nie tylko lepsze właściwości tak pozyskanego grafenu ale również istnienie w nim przerwy energetycznej.
Mariusz Błoński
Wersja do druku
Podobne tematy
Trojan Cerberus wykorzystuje technikę fałszywych powiadomień, atakując klientów polskich banków
, 07.03.2020 r.
WildFire — szkodliwy program ransomware z polskim akcentem
, 05.09.2016 r.
Kto jeszcze korzysta z Twoich serwerów? 70 000 zhakowanych serwerów - także z Polski
, 17.06.2016 r.
Polski serwis Acer wykonuje 97% napraw w ciągu 5 dni
, 11.08.2015 r.
Czy polskie smartfony myPhone podbiją świat?
, 28.04.2015 r.Starsze
Nokia wyprzedzona przez HTC, 19:52
Cyberprzestępcy atakują klientów banku BZ WBK, 10:45
Nowsze
Google odpowiada na krytykę, 19:53
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?
Copyright © 2002-2025 | Prywatność | Load: 1.64 | SQL: 13 | Uptime: 326 days, 21:10 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl