Piątek, 2 października 2009, 16:37
Red Hat nie zgadza się z IBM-em
Red Hat, wielki gracz na rynku oprogramowania Open Source, wyraził w opinii dla amerykańskiego Sądu Najwyższego, sprzeciw wobec możliwości patentowania oprogramowania. Firma ma zatem na ten temat inne zdanie niż IBM.Opinia została przygotowana na potrzeby sprawy Bilski, Warsaw przeciwko Biuru Patentowemu. Red Hat wezwał Sąd Najwyższy do postąpienia podobnie jak sąd niższej instancji i zastosowanie testu "machine-or-transformation".
Test ten to pojęcie z amerykańskiego prawa patentowego i jest używany od XIX wieku. Pozwala on stwierdzić, czy dany proces kwalifikuje się do przyznania patentu. Musi on bowiem spełniać jeden z dwóch warunków. Albo być zaimplementowany w konkretnej maszynie, przeznaczonej do wykonywania tego procesu, który jednocześnie nie jest konwencjonalny i trywialny lub też musi być procesem zmieniającym produkt z jednego przedmiotu lub stanu, w inny.
Specjaliści nie są jednomyślni co do tego, czy test "machine-or-transformation" może być używany samodzielnie do oceny możliwości patentowania. Można bowiem wymyślić hipotetyczny wniosek patentowy (np. na pranie w rzece), który nie przejdzie tego testu, jednak jest jak najbardziej zgodny z prawem patentowym i jako taki powinien zostać przyjęty. Istnieją też rozbieżności, czym jest "konkretna maszyna" i czy może być nią np. kij, którym będziemy uderzać tkaninę praną w rzece.
Red Hat uważa, że test "machine-or-transformation" wyklucza z patentowania całe oprogramowanie. Firma argumentuje, że co prawda system patentowy ma za zadanie promować innowacyjność, jednak w przypadku oprogramowania działa wręcz przeciwnie. Program może bowiem zawierać tysiące komponentów, które mogą być opatentowane, a to naraża jego twórcę na ryzyko nieświadomego naruszenia praw innej osoby. Dlatego też Red Hat popiera opinię sądu niższej instancji, że oprogramowanie można opatentować jedynie wówczas, gdy jest ono powiązane z konkretną maszyną lub też, gdy "zmienia produkt z jednego przedmiotu lub stanu w inny".
Mariusz Błoński
Wersja do druku
Podobne tematy
Szkodliwy program Reductor przechwytuje ruch HTTPS poprzez manipulowanie generatorem „losowych” liczb przeglądarek
, 10.10.2019 r.
Błędy w WhatsApp pozwalają na manipulowanie treściami
, 25.08.2019 r.
Ataki DDoS za pośrednictwem platformy WordPress
, 24.02.2017 r.
Panasonic redukuje zatrudnienie
, 14.11.2012 r.
AMD redukuje zatrudnienie
, 13.10.2012 r.
Z Global Payments wykradziono ponad 1,5 mln kart kredytowych
, 02.04.2012 r.
Red Hat sojusznikiem... Microsoftu
, 04.02.2011 r.
Novell i Red Hat nie naruszyły patentu
, 05.05.2010 r.
Krystaliczny dźwięk w wideokonferencjach z ClearOne Chat
, 10.06.2009 r.
Tajemnicza umowa pomiędzy Sunem i IBM-em
, 16.08.2007 r.Starsze
The Pirate Bay: Przejęcie nie wyszło, 10:38
"Teleskop czasowy" przyspieszy komunikację, 18:15
Nowsze
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?
Copyright © 2002-2025 | Prywatność | Load: 1.67 | SQL: 20 | Uptime: 182 days, 16:20 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl