Środa, 21 listopada 2007, 08:24
Komputery fotonowe
Komputery optyczne to maszyny, które - gdy wreszcie powstaną - mają zastąpić znane nam dzisiaj pecety bazujące na układach elektronicznych. Okazuje się, jednak, że optronika to nie jedyny sposób na komputer przyszłości. Jak twierdzą fizycy z singapurskiego National University, możliwe jest zbudowanie urządzeń fononowych, a więc takich, w których do prowadzenia obliczeń będą wykorzystywane fale cieplne.W pracy, którą opublikowali Baowen Li oraz Lei Wang opisano m.in. podstawowy element komputera fononowego: termiczny odpowiednik tranzystora polowego, w którym regulacja przepływu ciepła między źródłem a drenem możliwa jest dzięki impulsom pochodzącym z bramki. Używając takich podzespołów można budować elementy logiczne - zaprezentowano już plany bramek sumy oraz iloczynu logicznego, a także negacji. Stąd zaś droga do poszczególnych podzespołów klasycznego mikroprocesora jest relatywnie prosta.
W obecnej chwili wspomniany tranzystor cieplny istnieje jedynie na papierze. Jego wynalazcy twierdzą jednak, że od zbudowania prototypu może nas dzielić zaledwie kilka lat. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku termicznego prostownika, który udało się skonstruować w ubiegłym roku. Wśród zalet, jakie będą miały komputery termiczne wymienia się niskie zużycie energii oraz możliwość zasilania ich "odpadami cieplnymi", powstającymi w czasie pracy tradycyjnych urządzeń elektronicznych.
Przeczytaj także IBM skonstruował grafenowy tranzystor polowy.
Przemysław Kobel
Wersja do druku
Podobne tematy
UE: 1,2 mld euro na superkomputery?
, 15.02.2012 r.
HP porzuca komputery
, 19.08.2011 r.
Nowe nieznane zjawisko fizyczne przyspieszy komputery?
, 16.05.2011 r.
Microsoft chce odcinać od Internetu zainfekowane komputery
, 08.10.2010 r.
Eksaflopsowe komputery za mniej niż 10 lat
, 23.09.2010 r.Starsze
Vista przekonuje do Linuksa, 8:19
P4 potrzebuje półtora miliarda, 8:19
Nowsze
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?
Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 0.81 | SQL: 13 | Uptime: 141 days, 23:54 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl