Środa, 15 lutego 2012, 16:04
UE: 1,2 mld euro na superkomputery?
Zwiększenia nakładów finansowych na projekty związane z superkomputerami chce Komisja Europejska. Jednym z jej celów jest umieszczenie w Europie maszyny o wydajności przekraczającej eksaflopsa. Postęp w tej dziedzinie ma znaczenie nie mniejsze niż rynek elektroniki używanej na co dzień.Korzystanie z superkomputerów (tzw. High Performance Computing - HPC) ma szczególne znaczenie w tych obszarach ludzkiej działalności, gdzie potrzebne są błyskawiczne i skomplikowane obliczenia. Przykładowo szpitale w korzystają z mocnych komputerów aby wspomagać decyzje lekarzy przy porodach i stawianiu złożonych diagnoz. Superkomputery pomagają też naukowcom i przedsiębiorstwom wprowadzającym na rynek nowe technologie, co przyczynia się do szybszego wprowadzania technologii na rynek.
Komisja Europejska przedstawiła dziś plan, który ma utrzymać europejskie osiągnięcia w dziedzinie HPC na wysokim poziomie. Plan ten przewiduje m.in. zwiększenie inwestycji w superkomputery z 630 mln do 1,2 mld euro, co ma się przyczynić m.in. do tego, że w Unii Europejskiej do roku 2020 powstanie superkomputer zdolny do dokonywania więcej niż tryliona operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę (tzw. "komputery klasy exascale").
Połowa wspomnianych środków ma być przeznaczona na rozwój nowych ośrodków, tworzenie miejsc pracy i szkolenia.
Plany KE przewidują również:
Trzeba mieć na uwadze, że chodzi o opłacalne i zarazem kosztowne działania. Zbudowanie superkomputera może kosztować nawet 100 mln euro, a jego utrzymanie może pochłaniać 20 mln euro rocznie. Te inwestycje mogą się jednak zwracać z dużym zyskiem. Osiągnięcia w dziedzinie superkomputerów dobrze wpisują się w potrzeby coraz bardziej znaczącego rynku IT. Coraz częściej też tego typu maszyny są budowane z części stworzonych z myślą o rynku konsumenckim.
Marcin Maj
Wersja do druku
Podobne tematy
Starsze
AMD Radeon przekracza barierę GHz, 16:03
Smartfonowy Top 10 - czyli co wybierają Internauci?, 15:59
Nowsze
Google największym operatorem DNS, 16:06
Szwecja: Policja pozna dane każdego, kto dzieli się plikami?, 11:10
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?
Copyright © 2002-2025 | Prywatność | Load: 2.06 | SQL: 8 | Uptime: 152 days, 13:40 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl