heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Niedziela 26 maja 2019 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Wtorek, 24 września 2013, 12:17

BlackBerry w dramatycznej sytuacji

Za kilka dni BlackBerry oficjalnie poinformuje o swoich wynikach finansowych za II kwartał bieżącego roku. Już teraz wiadomo, że były one znacznie gorsze niż sądzono.

Analitycy spodziewali się, że firma straci około 300 milionów dolarów. Tymczasem rzeczywista strata wyniesie niemal miliard USD. Kanadyjskie przedsiębiorstwo już poinformowało o zamiarze zwolnienia 4500 osób, czyli 40% całej załogi.

Inni analitycy zwracają uwagę, że BlackBerry zostało zaskoczone bardzo słabym popytem na urządzenia z systemem BlackBerry 10, z którym wiązało olbrzymie nadzieje. Zwykle producenci zapisują po stronie sprzedaży te urządzenia, które trafiły do sklepów. Popyt na BlackBerry 10 jest jednak tak mały, że kanadyjska firma zapisze po stronie zysków tylko to, co rzeczywiście trafi do rąk klientów.

Zdaniem ekspertów firmie pozostało już niewiele czasu. Mało prawdopodobne, by udało się ją uratować. Złe informacje na temat BlackBerry odstraszają potencjalnych klientów. Firma powinna wycofać się z giełdy, dzięki czemu nie będzie musiała publikować danych na temat swojej sytuacji, nie będzie poddana naciskowi ze strony akcjonariuszy, mniej będzie interesowała też media. Problem jednak w tym, że na przeprowadzenie takiej operacji może być już zbyt późno.

Mało prawdopodobne jest też, by BlackBerry przetrwało w obecnej formie. Pojawiły się co prawda pogłoski o możliwej sprzedaży, jednak raczej nie znajdzie się nikt, kto chciałby firmę kupić w całości. Jej przynoszący straty wydział produkcji sprzętu nie znajdzie raczej nabywców. Bardziej możliwa jest sprzedaż firmy w częściach. BlackBerry posiada interesujące portfolio patentowe. Na niezwykle konkurencyjnym rynku smartfonów może być to sporym atutem dla potencjalnego kupca lub partnera kanadyjskiej firmy.

BlackBerry posiada zapasy gotówki w wysokości 2,6 miliarda USD. Jednak topnieją one w zatrważającym tempie. W ciągu kwartału zmniejszyły sie one o 500 milionów dolarów.

Mariusz Błoński


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

24.09.2013 r.

3 nowe modele głośników od Logitech, 12:15

20.09.2013 r.

Microsoft pracuje nad MS Office dla iPada i tabletów z Androidem, 15:06


Nowsze

24.09.2013 r.

HTC narusza patenty Nokii, 12:17

Hiszpania: Więzienie za linkowanie do pirackich treści, 12:20


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2019 | Prywatność | Load: 0.35 | SQL: 13 | Uptime: 3 days, 18:27 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl