heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Środa 25 listopada 2020 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Wtorek, 26 lutego 2013, 08:32

Możesz wyrejestrować telewizor bez dekodera MPEG-4

Nie trzeba wyrzucać telewizora, by go wyrejestrować. Jeśli Twój odbiornik nie jest przystosowany do telewizji cyfrowej, a Ty nie masz dekodera, może to być podstawa do wyrejestrowania telewizora.

W niektórych częściach kraju wyłączono już naziemną telewizję analogową, a kolejny etap wyłączeń będzie realizowany 19 marca. Ostatnie wyłączenia nastąpią w lipcu 2013 roku. Od tego momentu bezpłatną telewizję naziemną będą mogły oglądać osoby, które mają nowe telewizory z wbudowanym dekoderem DVB-T MPEG-4 albo do starszego telewizora dokupiły osobny dekoder.

- Żeby przestać płacić abonament, trzeba wyrejestrować odbiornik. Odbiornik bez dekodera - jeśli jest już na tym terenie tylko cyfrowy odbiór - nie jest urządzeniem umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu. Więc po wyrejestrowaniu odbiornika [abonent] może przestać płacić - stwierdziła rzeczniczka KRRiT w wypowiedzi dla DI24.pl.

Ta odpowiedź stanowi jasną informację dla osób, które mają starsze odbiorniki i nie kupiły dekoderów. Osoby te mogą wyrejestrować odbiornik, mimo iż nadal go posiadają. Ustawa o opłatach abonamentowych mówi bowiem, że do płacenia abonamentu zobowiązane są osoby które posiadają "odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu".

Powyższe nie oznacza, że każdy, kto nie posiada dekodera DVB-T MPEG-4 i nowego telewizora, ma podstawę do wyrejestrowania odbiornika. Może się zdarzyć, że posiadacz telewizora starszego typu korzysta z oferty telewizji kablowej, która umożliwia mu natychmiastowy dostęp do oferty mediów publicznych. Taka osoba musi płacić, bo ma odbiornik "w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu".

Ponadto brak dekodera nie jest podstawą do wyrejestrowania odbiornika na terenie, gdzie telewizja analogowa jest jeszcze dostępna.

Tymczasem warto pamiętać, że polski rząd planuje reformę finansowania mediów publicznych i z czasem zamiast "podatku za telewizor" możemy mieć "podatek audiowizualny od każdego gospodarstwa domowego".

Marcin Maj


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

25.02.2013 r.

Microsoft kolejną ofiarą cyberprzestępców, 12:35

HUAWEI Ascend P2 oferuje rekordową prędkość pobierania do 150 Mbps, 12:33


Nowsze

26.02.2013 r.

HAARP wytworzył gęstą chmurę plazmy, 8:59

27.02.2013 r.

Sieć 3G lub LTE w samochodzie, 13:54


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2020 | Prywatność | Load: 0.37 | SQL: 12 | Uptime: 124 days, 19:09 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl