heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Czwartek 2 maja 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Temat

Hyper Threading - Co I Jak?


217.97.7.* napisał:
Przeszukalem forum ale nie znalzlem zadnych opini na temat HT.. Chodzi mi tu o odczucia osob ktore wykorzystuja technologie HT na codzien. Prosilbym takze aby napisac "jak to sie je.." Mianowicie czy procesor sam sobie rozdziela zadania na dwa procesy? Czy jest do tego jakies menadzer? Kazde oprogramowanie moze wykorzystywac HT? Kiedys ktos tlumaczyl jakiego kopa daje HT na przykladzie Seti ale za cholere nie moge znlesc tego topicu :/

195.150.76.* napisał:
Co do SETI to daje takiego kopa ze odpalaja sie dwa procesy seti i kazdy z nich jedzie na jednym z tych dwoch wirtualnych procesorow. A tak pozatym to przy HT moge nacisnac ALT+TAB podczas gry w UT 2k4, odpalic winampa, firefoxa i skypa i komp sie nie zadlawi.
Pozdrawiam

83.31.168.* napisał:


Kopa to daje i to bardzo mocnego.
Np. bez żadnych przeszkód można sobie nagrywać płyty i jednocześnie grać.
Można też kompresowac film i grać lub oglądac filmy.
Zero ciecia się. HT samo sobie rozkład na 2 procesy.


217.97.7.* napisał:



Hm.. Tylko mi nie mow ze oba procesy licza sie jednoczenia, z ta sama predkoscia?! blink.gif Tzn liczy dwa procesy seti z taka sama predkoscia jak gdyby liczyl jeden, a nie dwa precesy na raz z tym ze z polowa predkosci?

195.150.76.* napisał:
SETI mysli ze ma 2 proce i odpala 2 procesy. Nie wiem jak to sie ma do maszyn bez HT ale faktem jest ze liczy dwie probki na raz icon_smile3.gif

217.153.241.* napisał:

Potwierdzam. Dwa procesy na raz = dwa razy szybciej icon_smile3.gif

217.97.7.* napisał:


Ja chyba czegos tu nie rozumie? 2 jednostki seti licza sie na raz z ta sama predkoscia? Ktos moze wytlumaczyc jak to mozliwe? icon_smile3.gif Skoro fizycznie procesor jest 1 a tylko os widzi 2 - czary? rolleyes.gif

83.29.103.* napisał:
ApyNet czegos tu nie rozumiem.
Przy nagrywaniu cd raczej dysk odgrywa glowna role a nie procesor.
Wykorzystanie procka u mnie podczas nagrywania plyty to okolo 1-4 % czyli tyle co nic.
Sproboj odpalic sobie wypalanie plyty DVD gdzie transfer z dysku na cd czy tez odwrotnie przy zgrywaniu obrazu DVD jest b. duzy (moze siegac nawet 20MB/s) i wlacz mi jakas gre.
Gwarantuje ci ze twiardziel nie pozwoli ci plynnie pograc a nie procesor.


62.111.131.* napisał:
WaWrzol - jak nie masz u kogo w realu zobaczyć w działaniu P4 z HT to proponuje filmik, który już jakiś czas temu zapodał THG - to tylko namiastka tego co zyskujemy

user posted image

http://www4.tomshardware.com/images/thg_video_5_p4_ht.zip

83.30.38.* napisał:
Nyny ma racje!!!
w wielu przypadkach kozysc i konfort HT niweluje wolny transfer z dysku

217.97.7.* napisał:
Wlasnie o takie materialy mi chodzi. Dzieku turzol icon_smile3.gif Dokladnie tak samo jak ma to sie w przypadku platform z dwoma procesorami. Czyli jednak wychodzi ze HT to nie taka rewlacja. Bo np nie da sie renderowac w 3dsmax i grac w UT unsure.gif Chociaz poprawia komfort skakania Tabem po programach icon_biggrin3.gif

83.24.5.* napisał:

Twojemy mózgowi HT już dawno zrobił taki rozkład, szkoda że obie połowy nie działają.
Gwoli ścisłości, HT nie rozłoży 1 wątku na 2 wątki. To system operacyjny przydziela poszczególne procesy poszczególnym procesorom. ( w tym przypadku wirtualnym). Ale jeśli jakiś program jest jednowątkowy to na HT nie skorzysta.


213.76.236.* napisał:


G. prawda. Zasada dzialania HT opiera sie o wykozystaniu przez 2 rownolegle procesy niewykozystanych jednostek procesora. W wielu wypadkach gdy dwie aplikacje kozystaja z tych samych jednostek wykonawczych sumarycznie zadanie jest wykonywane dluzej niz jesli odpalisz najpierw jeden proces i po jego zakonczeniu drugi. Chodzi poprostu o konflikt-nastepuje blokada, bo dwa pocesy jednoczesnie nie moga skozystac z tej samej jednostki. Wiele tu zalezy od OSa, ktory potrafi w miare "inteligentnie" przydzielac watki. 2x szybciej to w duzym przyblizeniu by bylo, jakbys kozystal z 2 prockow fizycznych jednoczesnie.
A cale to HT jest mozliwe dzieki temu, ze P4 ma wzglednie niski poziom wykozystania jednostek wykonawczych i wynosi on okolo 4,4 mikrooperacji/Hz. Athlony maja ten wspolczynnik duzo wyzszy i dlatego HT nigdy nie bedzie mozliwe do wykozystania na tych ukladach.

83.31.159.* napisał:


Niestety tobie system rozłozył jeden proces ile jest 2 + 2 , ale HT już nie zadziałało ...
i niestety żyjesz w nieśiwadomości.

HT - " nie dla idiotów ".


81.219.148.* napisał:
A ja dalej nie rozumiem jak to działa.
Może dam mały przykład z dużym uproszczeniem:
Mamy dwa procesy, pierwszy jednowątkowy, a drugi z dwoma wątkami. (z tymi samymi priorytetami)
Planiste, który przełącza procesy/wątki co 2 sekundy.

Niech najpierw CPU dostanie pierwszy proces. Czy wtedy drugi może dostać wirtualny procesor, czy tylko dwa wątki jednego procesu mogą być wykonywane "na raz".

Powiedzmy, że pierwszy proces został przerwany po 2 sekundach, teraz zaczyna działać drugi proces 2 wątkowy.
Przydział procka dostaje pierwszy wątek. (jego zmienne zajmują rejestry eax, ebx itd), to jak drugi wątek, który teraz może być wykonywany na tym wirtualnym procesorze) może być wykonywany, skoro ma zajęte rejesrty. Jakby spróbował je zmienić to wpłynie to na działanie pierwszego wątku. Chyba, że ten drugi wątek dostaje cały swój zestaw nowych rejestrów. I procesor na zmiane wykonuje instrukcje. I wtedy jakoś to rozumiem. Tylko, że wtedy mogłyby działać niezależnie dwa procesy a nie tylko wątki. To jak to jest?

83.24.37.* napisał:
[quote=nitz,Feb 2 2005, 15:44]
A ja dalej nie rozumiem jak to działa.
Może dam mały przykład z dużym uproszczeniem:
Mamy dwa procesy, pierwszy jednowątkowy, a drugi z dwoma wątkami. (z tymi samymi priorytetami)
Planiste, który przełącza procesy/wątki co 2 sekundy.

Niech najpierw CPU dostanie pierwszy proces. Czy wtedy drugi może dostać wirtualny procesor, czy tylko dwa wątki jednego procesu mogą być wykonywane "na raz".

Powiedzmy, że pierwszy proces został przerwany po 2 sekundach, teraz zaczyna działać drugi proces 2 wątkowy.
Przydział procka dostaje pierwszy wątek. (jego zmienne zajmują rejestry eax, ebx itd).
Zgadza sie ale np. fpu, sse2 posiada swoje wlasne rejstry.
Gdy proc jest jednowatkowy a aplikacja w danym takcie wykozystuje
np. tylko alu a druga aplikacja fpu to druga czeka.
Inaczej jest w HT. Jezeli pierwsza chodzi na samym alu w tym samym
czasie ladowane sa rejestry sse2 lub fpu drugiej aplikacji.
W ten sposob aplikacje wykozystuja efektywniej wsie jednostki proca.
Ale jezeli pojawia sie sytuacja ze 2 aplikacje chca sse2 no to jedna musi czekac
i w tedy HT nic nie daje, wrecz przeciwnie ...
Pzdr

213.76.236.* napisał:
HT bylo i sie skonczylo. Teraz bedzie era prawdziwych procesorow wielowatkowych - wielordzeniowych, a nie atrap jaka jest HT. Smithfield nie bedzie posiadal juz aktywnego HT.

62.233.244.* napisał:

Witam.
Ano może nie z tą samą prędkością ale o ile jednen odpalony proces seti liczy próbkę o obiętości 4 TeraFlopa ok. 3 godzin to odpalone dwa procesy seti owe próbki policzą to w 3 godziny i 15 minut (ja zawsze przypisuje sam prioryter i koligację, jeden proces dostaje cpu0 i niski priorytet a cpu1 dostaje 2-gi proces seti i prio. normalny).

Ps. Teraz testuje odpalone 4 procesy seti i predkość liczenia jednej próbki wydłużyła sie do ok. 3 godziny 40 min. do czasami 4g i 10 min. Dziwne to jest i sam tego zabardzo wytłumaczyć niepotrafie...

62.233.244.* napisał:


No jak narazie... niebędzie
Później intel ma zamiar odblokować poczciwe HT.
No niby jasne jest że to będze niezły kop dwa rdzenie z ht (wiec intel nam dawkuje powoli... mur.gif )


213.76.236.* napisał:
Z uwagi na ograniczenia szyny FSB i jej zatykanie przez 2 rdzenie z HT Intel zamyka ten dzial. 2 rdznie wystarcza w zupelnosci, ale w chwili wprowadzenia przez AMD ukladow 2 rdzeniowych Intel traci jeden z waznych atutow. Moze kiedys.... ale wtedy to bedzie juz P5, choc predzej zobaczymy uklady dwurdzeniowe + HT w serwerach niz w domu.

Podobne tematy


Działy









Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 2.06 | SQL: 1 | Uptime: 362 days, 9:29 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl