heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Wtorek 5 marca 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Środa, 15 lutego 2012, 15:59

Smartfonowy Top 10 - czyli co wybierają Internauci?

Smartfony przebojem wdarły się do Polski. Prognozy wskazują, że w 2015 roku będą stanowiły 65% naszego rynku urządzeń mobilnych. Które modele najbardziej przypadły Polakom do gustu? Porównywarka cen Nokaut przedstawia top 10 najczęściej poszukiwanych w styczniu 2012 roku smartfonów.

Smartfon (ang. smartphone) to najprościej mówiąc przenośne urządzenie mobilne łączące w sobie funkcjonalność telefonu komórkowego, komputera, aparatu fotograficznego, kamery video czy gps. W 2011 roku na świecie sprzedano ich ponad 490 mln, z czego ponad 3,3 mln w Polsce. Szacuje się, że jeszcze w tym roku udział smartfonów w polskim rynku telefonów komórkowych osiągnie 41%. O popularności tego segmentu telefonów komórkowych świadczą również statystyki porównywarki nokaut.pl. W styczniu 2012 roku cztery spośród ośmiu najpopularniejszych produktów prezentowanych na stronie głównej porównywarki były smartfonami. Produkty te skupiają uwagę coraz większej liczby konsumentów. Na wzrost ich popularności duży wpływ ma stale rozwijany wachlarz funkcjonalności.

Jedna z nich działa na usługach e-commerce. Daje użytkownikom możliwość porównania cen poprzez zeskanowanie kodu kreskowego EAN lub QR podczas zakupów w sklepie stacjonarnym. Funkcjonalność ta cieszy się coraz większą popularnością - już 16% internautów co najmniej raz zrobiło zakupy w sieci, korzystając z urządzenia mobilnego (wg. raportu firmy Gemius). Taką możliwość daje klientom np. Nokaut Skaner - aplikacja dedykowana smartfonom pracującym na systemach operacyjnych android oraz iOS (Apple).

- Porównywanie cen, dostęp do recenzji, opinii czy dodatkowych informacji o produkcie, to podstawa większości decyzji zakupowych podejmowanych podczas offline’owych zakupów ze smartfonem – mówi Filip Głowacz, ekspert rynku mobile, Redaktor Naczelny SzopekMagazine.com. – Każdy internauta zna wartość tych informacji, nic więc dziwnego, że technologie mobilne, które przenoszą internetowe przyzwyczajenia do świata offline zyskują na znaczeniu – dodaje Głowacz.

Czym różni się smartfon od popularnej komórki, już kilka lat temu dającej możliwość nie tylko dzwonienia i wysyłania smsów, ale i odtwarzania muzyki czy robienia zdjęć i nagrywania filmów? Podstawową różnicą jest wyposażenie smartfonów w system operacyjny dający możliwość instalowania aplikacji. Każdy z popularnych systemów operacyjnych - android, iOS czy symbian, daje użytkownikom możliwość instalowania tysięcy programów tego typu, w tym wielu bezpłatnie. Obecnie najpopularniejszym mobilnym systemem operacyjnym jest android. Jednak to nie system operacyjny jest głównym kryterium wyboru smartfona przez internetowego klienta.

- Zestawienie popularności smartfonów wyszukiwanych w naszej porównywarce świadczy o tym, że osoby zainteresowane ich kupnem w pierwszej kolejności zwracają uwagę na cenę - mówi Fabian Adaszewski, PR Manager Grupy Nokaut SA, właściciela porównywarki cen nokaut.pl - Z tego właśnie powodu częściej sięgają po smartfony Nokii czy Samsunga, niż będącego cały czas synonimem smartfona iPhone’a, którego cena jest dla wielu zaporowa. Z modeli zajmujących trzy pierwsze miejsca w zestawieniu najpopularniejszych smartfonów, pierwsze miejsce należy do Nokii 500. Cena tego smartfona w porównaniu do dwóch kolejnych w rankingu popularności (Samsung GT-S5830 Galaxy Ace oraz Nokia N8) jest zdecydowanie niższa i to może znacznie wpływać na zwiększone zainteresowanie tym produktem. Dla porównania, cena popularnego iPhone’a 4S 32GB firmy Apple, wynosi w Nokaucie od 3,3 tys. zł. do 4 tys. zł, co stanowi najwyższą kwotę wśród modeli smartfonów - kończy Adaszewski.

Styczniowe dane porównywarki Nokaut.pl wykazały również, że mimo rosnącej popularności smartfonów, klasyczne telefony komórkowe nadal cieszą się w Polsce olbrzymim zainteresowaniem. Co więcej, to właśnie te modele skupiają uwagę znacznej części użytkowników porównywarki. Spowodowane jest to przewagą ilościową modeli klasycznych telefonów komórkowych względem smartfonów, ale też ich przystępną ceną i prostotą obsługi. Czy na rynku jest jeszcze dla nich miejsce, pokaże czas.

Ceny smartfonów w Tabeli na dzień 15 II 2012

* Ceny smartfonów w Tabeli na dzień 15 II 2012Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

14.02.2012 r.

NASA chce budować stację kosmiczną za Księżycem, 11:30

Google może przejąć Motorola Mobility, 11:29


Nowsze

15.02.2012 r.

AMD Radeon przekracza barierę GHz, 16:03

UE: 1,2 mld euro na superkomputery?, 16:04


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 1.47 | SQL: 19 | Uptime: 255 days, 18:15 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl