heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Wtorek 16 lipca 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Poniedziałek, 22 listopada 2010, 14:42

WikiLeaks zapowiada kolejny, ogromny wyciek

Liczba dokumentów publikowanych przez WikiLeaks chyba będzie rosła proporcjonalnie do liczy problemów Juliana Assange'a. Organizacja stojąca za WikiLeaks zapowiedziała ujawnienie materiałów o objętości siedmiokrotnie większej niż ostatni wyciek dokumentów z Iraku.

WikiLeaks.org ma za sobą dwa duże wycieki o ogromnym znaczeniu. W lipcu na tej stronie pojawiły się niejawne dokumenty z Afganistanu, które pokazały jak brutalny jest afgański konflikt. W październiku ujawniono jeszcze większy zestaw dokumentów dotyczących wojny w Iraku, który stanowił dowód na to, że USA łamie wiele zasad przestrzeganych na wojnie przez cywilizowane państwa.

Po wycieku dokumentów z Afganistanu pojawiły się informacje o tym, że założycielowi WikiLeaks zarzucono w Szwecji molestowanie i gwałt. Zarzut gwałtu postanowiono, potem wycofano, potem znów go postawiono, przesłuchań było niewiele a ostatnio dowiedzieliśmy się, że sąd zlecił aresztowanie założyciela WikiLeaks.

Organizacja stojąca za WikiLeaks już nie raz pokazała, że problemy Juliana Assange'a nie mają wpływu na jej działalność. Można nawet odnieść wrażenie, że ataki na założyciela powodują nasilenie wycieków.

Da się zauważyć, że WikiLeaks koncentruje się ostatnio na dużych wyciekach i rzeczywiście zaniechała publikowania utajnionych dokumentów o lokalnym znaczeniu. O trendzie tym mówił były niemiecki rzecznik projektu WikiLeaks Daniel Schmitt, kiedy odszedł z organizacji stojącej za WikiLeaks (według Assange'a został zawieszony).

Duże wycieki sprawiają, że WikiLeaks zyskuje duży rozgłos. Być może ułatwia to operatorom projektu zdobywanie pieniędzy na jego dalszą działalność. Jednocześnie jednak uczestnicy projektu pracują pod większą presją, biorą na siebie większą odpowiedzialność i wystawiają się na silniejszą krytykę.

Marcin Maj


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

20.11.2010 r.

Dwurdzeniowy Snapdragon w 2011 roku, 10:34

19.11.2010 r.

Microsoft bez entuzjazmu o rekordach wydajności IE9, 23:12


Nowsze

22.11.2010 r.

Intel: 1000-rdzeniowe procesory są możliwe, 14:45

Ekstremalnie droga litografia EUV, 14:48


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 1.92 | SQL: 13 | Uptime: 26 days, 1:53 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl