heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Piątek 21 czerwca 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Wtorek, 2 listopada 2010, 16:46

Internet Explorer 9 najlepszy w HTML5?

Testowa wersja IE9 jest najbardziej zgodna ze specyfikacją HTML5 - mówią wyniki testów opublikowane przez World Wide Web Consortium. Szokujące?

Przeglądarka Internet Explorer zawsze była wskazywana jako przykład produktu psującego rynek z powodu ignorowania standardów. Przed wydaniem IE7 Microsoft zaczął deklarować, że chce, by jego przeglądarka osiągnęła zgodność ze standardami. Wielu ludzi nie wierzyło w spełnienie tych obietnic.

Jeszcze dziś wydaje się, że określenie "zgodny ze standardami" nie pasuje do Internet Explorera. Dlatego za zaskakujące można uznać wyniki testów dotyczących zgodności ze specyfikacją HTML5, które zostały opublikowane przez W3C - organizację ustanawiającą standardy tworzenia stron WWW.

Z testów wynika, że testowa wersja Internet Explorera 9 (dokładnie wersja Platform Preview 6) najlepiej radzi sobie z takimi elementami HTML5, jak audio, wideo, canvas i in. Nieco gorzej wypadły Google Chrome 7, Firefox 4 beta 6, Opera 10.6 oraz Safari 5.0. W sumie testy obejmowały 7 elementów specyfikacji.

Szybko znajdą się krytycy, którzy zauważą, że wspomniany testy nie dotyczyły całej specyfikacji. Ta specyfikacja nie została zresztą ukończona. Mamy jednak dowód na to, że Microsoft znacznie zmienił swoje podejście do standardów i bardzo zależy mu na dobrym wsparciu dla HTML5 (przedstawiciele Microsoftu podkreślali to, udostępniając testowe wersje IE9).

Warto jeszcze zauważyć, że najnowsze wydania IE zbierają dobre opinie także u konkurentów Microsoftu. Wśród osób otwarcie chwalących IE9 jest m.in. przedstawiciel Mozilli Asa Dotzler. Nie ma wątpliwości, że podejście Microsoftu do wydawania przeglądarki bardzo się zmieniło.

Marcin Maj


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

02.11.2010 r.

Blekko - internauci zamiast algorytmu, 16:45

Logitech przedstawia klawiaturę zasilaną światłem, 12:47


Nowsze

02.11.2010 r.

Najniebezpieczniejsza używka świata, 16:49

AMD zwiększa udział w rynku mobilnych kart graficznych, 18:07


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 5.06 | SQL: 19 | Uptime: 1 day, 6:15 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl