heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Poniedziałek 20 maja 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Czwartek, 15 lipca 2010, 13:52

Chiny: Żadnej prywatności w Internecie

Władze Państwa Środka przymierzają się do kolejnego zaostrzenia kursu wobec przeciwników systemu. Aktywność w Internecie, a także kupno telefonu komórkowego dostępne będą tylko dla osób używających prawdziwych imienia i nazwiska.

Powrót Google do Chin był jednym z ważniejszych wydarzeń zeszłego tygodnia. Z kolei warunki, na jakich amerykańska firma mogła wrócić do Państwa Środka nie umknęły uwadze mediów w tym tygodniu. Pekin potwierdził przez to, że nikt nie może mu narzucać swojej woli - to, co dzieje się w chińskim internecie, jest tylko i wyłącznie wewnętrzną sprawą Chin.

Z najnowszych doniesień z Pekinu wynika, że władze zamierzają po raz kolejny ograniczyć swobody obywateli, głównie w zakresie korzystania z internetu oraz z telefonów komórkowych. Z dokumentu, który pierwotnie dostępny był w Internecie, później jednak znikł, wynika, że Chiny zamierzają zlikwidować wszelką anonimowość swoich obywateli - podaje agencja Associated Press.

Biuro Państwowej Rady Informacji skierowało do chińskiego parlamentu propozycję nowego prawa, która zakłada, że każda aktywność w sieci wymagać będzie podania swoich prawdziwych danych. Tyczyć się do także będzie kupna telefonu komórkowego. Chińczycy mają stracić prawo do anonimowości podczas surfowania w sieci. W pierwszej kolejności władze chcą zmienić zasady kupowania komórek, dopiero później przystąpią do kolejnego etapu.

Chiny z jednej strony bardzo silnie popierają rozwój Internetu, widząc w nim szansę na szybki rozwój gospodarczy, a także możliwość zaistnienia na rynku globalnym. Dzięki sieci miliony Chińczyków zyskały dostęp do zagranicznych sklepów, przez co łatwiej im realizować swoje zapędy konsumpcyjne. Z drugiej jednak strony internet to także serwisy informacyjne, a także poświęcone stricte sprawom chińskim, głównie w kontekście praw człowieka.

Kontakt z nimi mógłby być niebezpieczny dla władz. Te bowiem nie o wszystkim informują swoich obywateli, pewne sprawy są przemilczane. Serwisy społecznościowe, komunikatory internetowe, a także wszelkie narzędzia służące maskowaniu swojej tożsamości są masowo wykorzystywane przez Chińczyków. Cenzura jednak nie daje za wygraną.

Z Internetu korzysta obecnie ponad 400 milionów mieszkańców Chin, przynajmniej 233 miliony z kolei mają dostęp do sieci poprzez swoje telefony komórkowe.

Michał Chudziński


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

14.07.2010 r.

Tilera zapowiada 100-rdzeniowy procesor, 19:24

Azotek uranu - nadzieja energetyki, 19:21


Nowsze

16.07.2010 r.

Android rośnie w siłę, 14:48

Rozpuszczalnik dla nanorurek, 14:49


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 1.73 | SQL: 18 | Uptime: 495 days, 9:39 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl