heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Czwartek 29 lutego 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Piątek, 29 stycznia 2010, 13:05

Microsoft: Dobre wyniki finansowe dzięki Windows 7

W ubiegłym kwartale Microsoft zanotował zysk netto większy o 60% w porównaniu do zeszłego roku. Jest to przede wszystkim zasługa Windowsa 7, który w przeciwieństwie do Windows Vista jest naprawdę pożądanym przez klientów produktem.

Wczoraj firma Microsoft ogłosiła rekordowe przychody za II kwartał obrachunkowy, wynoszące 19,02 mld USD. Oznacza to 14% wzrost w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Zysk operacyjny i zysk netto wyniosły odpowiednio 8,51 mld oraz 6,66 mld USD, co oznacza wzrost o 43% i 60%.

Nie ma wątpliwości, że to bardzo zadowalające wyniki. Microsoft w kwietniu ub.r. poinformował o pierwszym w historii spadku wyników sprzedaży. W II kwartale kalendarzowym wyniki nadal były słabe, a w III kwartale można było mówić, że "widać niewielką poprawę".

W tym roku Microsoft starał się racjonalizować wydatki, ale to nie wszystko. Przedstawiciele firmy nie ukrywają, że najnowsze wyniki są zasługą "Wyjątkowego zapotrzebowania na Windows 7". COO Kevin Turner dodał, że to rekordowy kwartał dla działów odpowiedzialnych za Windows. Nowy system przyjął się dobrze zarówno u konsumentów indywidualnych jak i w biznesie.

Na wyniki finansowe Microsoftu w przyszłości dobrze może wpłynąć premiera Office 2010. Z drugiej strony Microsoft musi się liczyć z rosnącą konkurencją na rynku programów biurowych, także ze strony aplikacji webowych. W komunikacie dotyczącym najnowszych wyników i oczekiwań uwzględniono takie czynniki ryzyka jak zagrożenia dla modelu biznesowego Microsoft i rosnąca konkurencja.

Microsoft zaczął się również obawiać nie tylko o możliwości ochrony swojej własności intelektualnej, ale także o roszczenia ze strony innych posiadaczy własności intelektualnej. Czyżby nauczka z przypadku Worda?

Firma obawia się także opóźnień we wdrażaniu nowych produktów i przerw w dostawach usług dla konsumentów.

Generalnie można odnieść wrażenie, że teraz Microsoft mimo dobrych wyników nie stawia się w pozycji niekwestionowanego lidera na rynku, któremu nic nie może zagrozić. Przedstawiciele firmy coraz odważniej przyznają, że Windows Vista był porażką i widać to szczególnie w porównaniach do Windows 7. Microsoft jakby przyznawał, że konsumenci nie muszą polegać tylko na jego produktach i czasem będzie musiał zadbać o ich względy.

Marcin Maj


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

28.01.2010 r.

Microsoft walczy z litewskim trackerem, 14:48

IBM: Grafenowy tranzystor niemal jak CMOS, 14:34


Nowsze

29.01.2010 r.

iPad sprawił kłopoty, 13:06

Hama BF100 Exclusive - cyfrowa waga, 13:15


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 2.00 | SQL: 23 | Uptime: 12 days, 10 min h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl