Czwartek, 12 listopada 2009, 10:33
News Corp. informacyjnym pasożytem?
Rubert Murdoch, tak przeciwny agregatorom wiadomości, powinien zastanowić się, czy jego firma aby sama nie pasożytuje na innych. Serwisy internetowe należące do News Corp. także bowiem zawierają linki do konkurencyjnych stron.Przyzwyczajeni do tego, że zdecydowana większość zasobów Sieci dostępna jest dla nas bezpłatnie, trudno godzimy się z pomysłami, by wolność ta miała zostać ograniczona. Wygląda jednak na to, że nie będziemy mieli innego wyjścia. Firmy działające w Internecie, głównie wydawcy prasy i twórcy serwisów informacyjnych, często korzystają z zasobów konkurencji, nierzadko bez zgody drugiej strony.
To prowadzi do zarzutów o kradzież własności intelektualnej, przyczynianie się do pogorszenia sytuacji finansowej czy też odpływu reklamodawców. Rupert Murdoch, właściciel News Corp. - największego koncernu medialnego na świecie, chce z tym skończyć. Nie dość, że planuje on wprowadzenie opłat za korzystanie z serwisów do niego należących (co prawdopodobnie nastąpi w drugiej połowie 2010 roku), to zamierza także uniemożliwić wyszukiwarkom zindeksowanie artykułów w nich publikowanych.
Jest on bowiem zdania, że zdecydowana większość agregatorów wiadomości bezprawnie korzysta z efektów pracy osób zatrudnionych w jego firmach. Serwis TechDirt zwrócił jednak uwagę, że strony internetowe należące do News Corp. także działają jak agregatory wiadomości. Jako przykłady przytacza m.in. The Wall Street Journal - dostęp do artykułów napisanych przez pracujących dla serwisu dziennikarzy jest płatny. W dolnej części strony znaleźć można linki do tekstów z konkurencyjnych serwisów. Po ich kliknięciu nie zostaniemy jednak od razu przeniesieni do źródła.
Podobnie sytuacja wygląda z innymi serwisami koncernu - FoxNews.com, All Things Digital czy RottenTomatoes. Wszystkie one działają niczym agregatory wiadomości - dzięki możliwości zapoznania się z początkiem artykułu możemy od razu stwierdzić, czy będziemy zainteresowani jego przeczytaniem czy też nie. Skutecznie wpływa to na obniżenie liczby odwiedzin w serwisach źródłowych.
Murdoch uważa agregatory za pasożyty, jego serwisy same jednak na tej zasadzie działają. Linki do artykułów w innych serwisach koncernu to jedna sprawa, linki do konkurentów już zupełnie inna. Uczciwym by było, gdyby News Corp. najpierw zrobiła porządek z własnymi serwisami internetowymi, a dopiero później zaczęła innym wytykać pasożytowanie.
Michał Chudziński
Wersja do druku
Podobne tematy
Algorytm lepiej wykrywa fake newsy niż człowiek
, 23.08.2018 r.
Brazylijskie gazety zrezygnowały z obecności w Google News
, 22.10.2012 r.
Wyszukiwarki i agregatory zapłacą nawet za fragmenty newsów
, 13.03.2012 r.
News-Service.com znikł z sieci
, 07.11.2011 r.
Dla blogosfery newsy nie będą płatne
, 26.05.2010 r.
News Corp. i Yahoo! spróbują odeprzeć Microsoft?
, 05.03.2008 r.
Electronic Arts przejmuje VG Holding Corp.
, 12.10.2007 r.Starsze
Google przejmuje AdMob, 10:30
Zabili Ozdoka, 18:55
Nowsze
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?
Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 1.76 | SQL: 16 | Uptime: 24 days, 19:28 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl