heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Czwartek 22 lutego 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Poniedziałek, 29 czerwca 2009, 12:40

Kto się ugnie przed chińską cenzurą?

Amerykańscy producenci komputerów grają na czas z władzami Chin. Nie chcą bowiem instalować oprogramowania cenzurującego. Chcą, by rząd w Waszyngtonie skłonił Pekin do ustępstw.

Od 1 lipca wszystkie sprzedawane w Chinach komputery muszą być wyposażone w specjalne oprogramowanie cenzurujące. Green Dam, bo taka jest jego nazwa, ma za zadanie uchronić chińskich internautów przed niemoralnymi treściami, jakie znaleźć można w Sieci. Oficjalnie chodzi przede wszystkim o pornografię. W każdej chwili jednak lista blokowanych stron będzie mogła zostać zaktualizowana o serwisy traktujące o łamaniu praw człowieka w Chinach, niepodległości Tybetu czy Falun Gong.

Internauci nawołują, by w pierwszym dniu obowiązywania nowych wytycznych, jak najmniej osób korzystało z Internetu w jakiejkolwiek postaci.

Niezadowolenia nie kryją także zagraniczne koncerny, które dostarczają do Państwa Środka komputery i oprogramowanie. Acer, jako jedyny przyznał, że będzie gotowy 1 lipca i całkowicie dostosuje się do nowych zasad. Z kolei HP oraz Dell poinformowały wymijająco, że oczekują dalszych informacji odnośnie oprogramowania - informuje agencja Reuters.

Rynek chiński jest jednak zbyt duży, by ot tak móc go zignorować. Dlatego też prawdopodobnym jest, że wszystkie firmy prędzej czy później dostosują się do nowego prawa. Nieoficjalnie jednak naciskają na rząd Stanów Zjednoczonych, by ten wywarł presję na chińskie władze, aby zniosły nowe prawo lub przynajmniej je złagodziły.

Michał Chudziński


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

29.06.2009 r.

Nokia ubiegła Apple, 12:39

Tanie programy zamiast taniego laptopa, 12:36


Nowsze

29.06.2009 r.

Pierwszy elektroniczny procesor kwantowy, 17:15

Podziemne badania ciemnej materii, 17:16


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 1.60 | SQL: 13 | Uptime: 440 days, 19:00 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl