Poniedziałek, 29 czerwca 2009, 17:15
Pierwszy elektroniczny procesor kwantowy
Zespół pod kierownictwem Stevena Girvina z Yale University stworzył pierwszy w historii elektroniczny procesor kwantowy. Zbudowany z nadprzewodnika chip pracuje z dwoma qubitami i jest w stanie przeprowadzać bardzo proste operacje.Podobne obliczenia kwantowe były dokonywane już wcześniej, ale po raz pierwszy udało się je przeprowadzić za pomocą urządzenia, które jest ciałem stałym, a więc przypomina współcześnie używane procesory.
Każdy z qubitów jest złożony z około miliarda atomów aluminium, jednak zachowują się one jak pojedynczy atom i mogą jednocześnie przybierać dwa różne stany energetyczne, a więc mamy do czynienia ze zjawiskiem superpozycji.
Dotychczas nie udawało się przeprowadzić obliczeń kwantowych w ciele stałym, ponieważ kwantowe bity (qubity) błyskawicznie traciły swoje właściwości, stając się "zwykłymi" bitami. Pierwsze qubity, uzyskane 10 lat temu, wykazywały właściwości kwantowe przez nanosekundę. Teraz naukowcom udało się wydłużyć ten czas tysiąckrotnie, do mikrosekundy. To wystarczyło, by przeprowadzić proste operacje. Oba qubity komunikowały się ze sobą za pomocą fotonów przesyłanych poprzednio skonstruowanymi połączeniami. Uczonym udało się zmusić qubity, by wymieniały dane i robiły to tylko wtedy, gdy uczeni tego chcieli.
Od powstania pierwszego kwantowego komputera dzieli nas jeszcze wiele lat, jednak właśnie jesteśmy świadkami dokonania olbrzymiego kroku naprzód.
Mariusz Błoński
Wersja do druku
Podobne tematy
ASUS ROG GX700 – pierwszy na świecie gamingowy notebook chłodzony cieczą
, 08.01.2016 r.
SpaceX: Pierwszy prywatny komercyjny kosmodrom
, 05.08.2014 r.
Pierwszy smartfon z systemem Tizen?
, 29.04.2014 r.
Pierwszy ośmiordzeniowy CPU Intela dla komputerów osobistych
, 17.06.2013 r.
Sony rozpoczyna sprzedaż pierwszych telewizorów BRAVIA 4K Ultra HD serii X9
, 17.06.2013 r.Starsze
Kto się ugnie przed chińską cenzurą?, 12:40
Nokia ubiegła Apple, 12:39
Nowsze
Podziemne badania ciemnej materii, 17:16
Windows 7 na USB?, 17:17
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?
Copyright © 2002-2025 | Prywatność | Load: 2.06 | SQL: 13 | Uptime: 164 days, 2:02 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl