heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Piątek 21 czerwca 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Poniedziałek, 6 kwietnia 2009, 09:30

Załamanie rozmów IBM z Sun Microsystems

Warte 7 miliardów dolarów przejęcie w branży IT stanęło pod znakiem zapytania. Problemem okazały się być pieniądze.

Trwające od zeszłego miesiąca rozmowy pomiędzy IBM a Sun Microsystems odnośnie przejęcia tej drugiej firmy, załamały się. Osoby bliskie negocjacjom poinformowały, że powodem braku zgody jest cena, jaką IBM zaoferował - 7 miliardów dolarów. Władze firmy Sun tę propozycję odrzuciły. I to pomimo, że IBM chciał za każdą akcję zapłacić o 89 centów więcej niż jest ona warta.

Giełda w Nowym Jorku jest przekonana, że dla Suna jest to bardzo dobra oferta. Od kiedy wiadomo, że prowadzone są rozmowy (18 marca), kurs akcji firmy wzrósł z 4,97 do 8,49 dolarów.

Dla obu firm załamanie się rozmów nie jest dobrą informacją. Dla Suna rozmowy z IBM były właściwie jedynym sposobem na uratowanie firmy, która konsekwentnie traci udziały w rynku komputerowym. Dla IBM z kolei zakup ten stanowiły poważną podporę w jej konkurowaniu z największą firmy branży - Hewlettem-Packardem.

Analitycy cytowani przez agencję Reuters nie mają wątpliwości, że IBM znacznie mniej ucierpi w sytuacji, gdyby nie doszło do porozumienia. Firma nie zajmuje się bowiem jedynie sprzedażą komputerów - posiada też w swojej ofercie oprogramowanie, rozwiązania IT dla firm czy też outsourcing usług finansowych.

Sun Microsystems jest w trudnej sytuacji. Spadające przychody i zyski nie są najlepszą reklamą dla potencjalnego kupca. Jak do tej pory IBM jako jedyny okazał zainteresowanie zakupem. Gdyby na horyzoncie pojawili się kolejni, Sun musiałby się liczyć z niższą ceną niż obecnie oferuje mu IBM. Wtedy jednak firma mogłaby mieć już nóż na gardle.

Michał Chudziński


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

06.04.2009 r.

Twitter w ręce Google?, 9:27

Radiohead przeciwko RIAA, 9:25


Nowsze

06.04.2009 r.

AMD - złych wieści ciąg dalszy, 9:35

Janusz Palikot w mediach - raport NewsPoint i NEWTON Media, 11:48


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 6.01 | SQL: 23 | Uptime: 1 day, 7:24 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl