heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Środa 21 kwietnia 2021 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Piątek, 6 czerwca 2008, 10:01

Sun Microsystems wykorzysta SSD w serwerach

Firma Sun zamierza obniżyć pobór energii elektrycznej swoich serwerów poprzez stosowanie w nich dysków SSD. Jak podaje korporacja, na rynek trafi odświeżona linia serwerów, która będzie cechować się wyższą wydajnością oraz niższym zapotrzebowaniem na W. Wszystko dzięki dyskom Solid State Drive.

Dyski flash SSD to najbardziej ekscytujące urządzenia, jeśli chodzi o magazyny danych opracowane przez ostatnią dekadę. Do połowy 2009 r. wszystkie nasze serwery będą mogły pochwalić się lepszą wydajnością oraz niższym zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Technologia SSD kompletnie zmieni te maszyny – powiedział John Fowler, wiceprezes sekcji Systems Group w San Microsystems.

Dzięki niskiemu czasowi dostępu do danych dyski flash SSD oferują wyższą wydajność niż tradycyjne dyski twarde. Urządzenia te potrzebują do pracy o wiele mniej energii niż HDD, jak również są mniej awaryjne, ponieważ nie mają żadnych ruchomych części mechanicznych.

Jak twierdzi Sun, SSD oferują trzykrotnie wyższą wydajność niż dyski twarde, a przy tym ich konsumpcja energii wynosi zaledwie 1/5 z tego, ile potrzebją HDD. To prawda, ale trzeba mieć także na uwadze fakt, że SSD są znacznie droższe.

Firma Sun jest przekonana, że jeszcze w tym roku doczekamy się dysków SSD, których zakup będzie już całkowicie opłacalny, a wówczas zdecydowana większość użytkowników będzie chciała instalować w swoich komputerach tylko dyski flash.

Korporacja już teraz sprzedaje oprogramowanie Solaris ZFS, które zostało zoptymalizowane pod kątem pracy z dyskami SSD. Sun twierdzi ponadto, że ich SSD są także przystosowane do pracy z bazami danych MySQL oraz innymi popularnymi aplikacjami. – Mamy już rozwiązania „gotowe na flash”, dzięki czemu nasi klienci mogą zainwestować w serwery, które są droższe, ale pobierają za to mniej energii elektrycznej. Dzięki temu wydane na początku pieniądze w końcu się zwrócą, i to z nawiązką – twierdzi Sun.

Sun nie wyjawił jednak jak zamierza uporać się z faktem, że pamięć flash może być zapisywana tylko określoną (a więc i ograniczoną) ilość razy.

Grzegorz Kubera


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

05.06.2008 r.

Sterowanie bez baterii, 17:49

Intel ukarany za łamanie przepisów prawa handlowego, 17:45


Nowsze

06.06.2008 r.

Crysis Warhead oficjalnie zapowiedziana, 13:47

Ludzkie zachowania mierzone telefonem komórkowym, 17:13


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2021 | Prywatność | Load: 1.25 | SQL: 21 | Uptime: 57 days, 10:34 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl