heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Niedziela 21 lipca 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Piątek, 3 kwietnia 2009, 09:30

Francja: Prawo antypirackie przyjęte

Odłączanie od Internetu we Francji za nielegalne pobieranie muzyki czy filmów stanie się niedługo faktem. Parlament w Paryżu przyjął nowe prawo.

W połowie marca br. rząd w Paryżu skierował do parlamentu ustawę, której głównym celem jest ukrócenie zjawiska piractwa komputerowego. Nad Sekwaną jest to spory problem, gdyż 1/3 z 30 milionów francuskich internautów przyznaje, że pobiera z internetu muzykę, filmy lub gry. Rząd przychylił się do próśb przedstawicieli przemysłu rozrywkowego i przygotował odpowiednie prawo.

Wspierane mocno przez artystów i firmy muzyczne oraz filmowe, krytykowane z kolei przez organizacje broniące interesów konsumentów, zostało w zwartek Paryżu uchwalone. Socjaliści, od początku przeciwni nowej ustawie, nazwali ją zamachem na publiczne i indywidualne wolności.

Do tej pory osoby, którym udowodnione zostało nielegalne pobieranie plików, musiały liczyć się z możliwością spędzenia do trzech lat w więzieniu lub koniecznością zapłacenia grzywny w wysokości do 300 tysięcy euro. Nowe rozwiązanie zakłada odłączanie takich osób od Internetu

Christine Albanel, francuska minister kultury, przyznała jednak, że niewielkie są szanse na to, by nowe prawo rozprawiło się z masowym problemem piractwa. Liczy ona jednak na to, że pomoże ono w budowie świadomości użytkowników internetu odnośnie dóbr kultury - informuje Yahoo! za agencją AFP.

Ustawa jest spełnieniem jednej z obietnic wyborczych obecnego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego. Idzie jednak wyraźnie wbrew tendencjom w innych krach europejskich. Rząd Wielkiej Brytanii przyznał pod koniec stycznia br., że nie będzie odłączał Brytyjczyków od Sieci, gdyż odpowiednia ustawa byłaby zbyt skomplikowana. Z kolei norweski minister ds. edukacji i rozwoju Bård Vegar Solhjell publicznie opowiedział się za legalizacją p2p. Na tym tle korzystnie wypada także Polska, która, jako jeden z niewielu rynków, notuje od dwóch lat wzrost sprzedaży legalnej muzyki.

Michał Chudziński


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

03.04.2009 r.

Microsoft kupi 3DV Systems, 9:16

Qimonda: Koniec przedsiębiorstwa bliski, 9:01


Nowsze

03.04.2009 r.

Verbatim: ExpressCard SSD dla PC i Mac, 17:11

OCZ wprowadza nową serię wyjątkowo wydajnych zasilaczy, 17:12


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 3.55 | SQL: 18 | Uptime: 590 days, 12:17 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl