heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Wtorek 16 lipca 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Czwartek, 22 stycznia 2009, 16:18

Szkodliwy program dla telefonów komórkowych kradnie pieniądze

Kaspersky Lab informuje o wykryciu nowego trojana - Trojan-SMS.Python.Flocker - dla systemu operacyjnego Symbian wykorzystywanego w wielu nowoczesnych telefonach komórkowych. Szkodnik atakuje klientów jednego z operatorów mobilnych w Indonezji. Trojan wysyła na krótki numer SMS-y zawierające polecenie wykonania przekazania części pieniędzy dostępnych na mobilnym koncie zaatakowanego użytkownika na inne konto należące do cyberprzestępców.

Obecnie znanych jest już kilka wersji nowego trojana - od .ab do .af. Z kont zaatakowanych użytkowników pobierane są kwoty od 45 do 90 centów. Jasne jest zatem, że jeśli cyberprzestępcy, którzy stworzyli trojana, zdołają zainfekować wiele telefonów komórkowych, łączna kwota ukradzionych pieniędzy spływających na ich konto może być całkiem spora.

"Nie ma wątpliwości co to tego, że autorzy trojana chcą zarobić pieniądze",- mówi Denis Maslennikow, starszy analityk szkodliwych programów z Kaspersky Lab. "Wydaje się, że będziemy coraz częściej obserwować kradzieże wykorzystujące technologie mobilne. Do niedawna wiele osób sądziło, że mobilne szkodliwe programy wysyłające SMS-y na płatne numery bez wiedzy użytkownika zainfekowanego telefonu to typowo rosyjskie zjawisko, które nie opuszcza granic tego kraju. Teraz widzimy, że problem nie dotyczy już wyłącznie Rosji i moment, w którym stanie się on zjawiskiem międzynarodowym jest tylko kwestią czasu."

Użytkownicy rozwiązań mobilnych firmy Kaspersky Lab w pełni chronieni przed nowym trojanem - rozwiązania te wykrywają szkodliwe programy i eliminują możliwość ich uruchamiania się w telefonie.

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

22.01.2009 r.

ASUS W90 – maszyna marzeń, 16:16

Polacy wyprzedzili gigantów, 14:41


Nowsze

22.01.2009 r.

22 tysiące nowych złośliwych programów każdego dnia, 16:22

TP SA zaciśnie pasa, 16:32


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 1.29 | SQL: 13 | Uptime: 26 days, 9:36 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl