heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Środa 19 czerwca 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Środa, 22 grudnia 2004, 15:58

Komórki powodują zmiany w DNA

Fale radiowe pochodzące z telefonów komórkowych powodują uszkodzenia w komórkach oraz DNA, twierdzą naukowcy z programu badawczego REFLEX. Wyniki badań nie powinny nikogo niepokoić, twierdzą przedstawiciele organizacji zrzeszającej operatorów telefonii komórkowej.


Jak wyjaśnia szef programu, Franz Adlkofer, naukowcy dowiedli, że wystawione na działanie pól elektromagnetycznych komórki pojedynczych systemów ulegały trwałym uszkodzeniom: dochodziło do naruszenia łańcuchów DNA i w znacznej części przypadków komórki nie były zdolne do regeneracji.

Jednakże uzyskane wyniki nie mogą być bezpośrednio przekładane na reakcje całych organizmów, informują naukowcy. Według Adlkofera uzyskanie pewnych rezultatów, dotyczących wpływu telefonów komórkowych na ludzi, wymaga kontynuacji badań na żywych organizmach, na przykład myszach.

Wyniki badań nie powinny nikogo niepokoić, twierdzą przedstawiciele organizacji zrzeszającej operatorów telefonii komórkowej w Wielkiej Brytanii (Mobile Operators Association). Według nich to dopiero wstępne badanie, które niczego nie dowodzi, donosi BBC.

Jeśli jednak w trakcie kontynuacji badań na żywych organizmach, wyniki okażą się podobne jak w przypadku pojedynczych systemów komórkowych, odkrycie będzie trzeba potraktować bardzo poważnie.

Obecnie łączna liczba użytkowników telefonów mobilnych na świecie przekroczyła liczbę osób korzystających z telefonii stacjonarnej. Z kolei pozwy wnoszone przeciwko operatorom sieci komórkowych przez osoby, które zachorowały na raka mózgu, były dotychczas oddalane przez sądy z powodu braku dostatecznych dowodów naukowych na szkodliwość korzystania z tych urządzeń.

Źródło: www.di.com.pl


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

22.12.2004 r.

Spamerzy biedniejsi o miliard dolarów, 15:58

Patenty zablokowane dzięki Polsce, 15:57


Nowsze

22.12.2004 r.

Microsoft przegrywa odwołanie, 22:26

29.12.2004 r.

Co Microsoft planuje w 2005 roku?, 12:35


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 4.52 | SQL: 18 | Uptime: 164 days, 16:38 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl