heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Czwartek 25 kwietnia 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Środa, 22 grudnia 2004, 15:57

Patenty zablokowane dzięki Polsce

Wczoraj przedstawiciel polskiego rządu zablokował w Brukseli przyjęcie dyrektywy o patentowaniu oprogramowania komputerowego. Gdyby nie stanowcze stanowisko wiceministra nauki i informatyzacji Włodzimierza Marcińskiego, dyrektywa zostałaby zatwierdzona - według samego ministra oraz części specjalistów - w niekorzystnej formie zarówno dla małych i średnich firm, jak i niezależnych programistów.


Zdaniem części prawników, projekt dyrektywy w obecnym brzmieniu dopuszcza możliwość patentowania tzw. algorytmów, czyli schematów działania wykorzystywanych w programach komputerowych. Skorzystałyby na tym głównie wielkie koncerny, które stać jest na składanie kosztownych wniosków patentowych.

Zatwierdzenie projektu w obecnym brzmieniu miałoby natomiast fatalne skutki dla mniejszych rywali oraz niezależnych programistów, którzy albo musieliby płacić wysokie opłaty licencyjne na rzecz gigantów, albo zostaliby po prostu wyeliminowani z rynku, przekonuje Marciński.

Dyrektywę w obecnym brzmieniu za wszelką cenę chciała przepchnąć Holandia, która przewodziła Unii przez ostatnie pół roku. Holendrzy byli gotowi nawet zatwierdzić ją na Radzie Ministrów UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa...

Środowisko polskich informatyków uważa, że należy patentować wynalazki tworzone z użyciem komputerów, ale nie programy komputerowe jako takie. Tymczasem tekst dyrektywy nie jest jednoznaczny - ilu prawników tyle zdań - tłumaczył Marciński. W interesie Polski jest, by oprogramowanie nie było opatentowane, choć zdaniem wielu polityków i tak jest to nieuniknione i prędzej czy później polscy programiści będą się musieli nauczyć żyć z patentami.

Źródło: www.di.com.pl


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

22.12.2004 r.

Przyszła kolej na łatanie Tlena, 15:57

20.12.2004 r.

Polska inicjatywa obniżenia VAT na internet w UE, 13:14


Nowsze

22.12.2004 r.

Spamerzy biedniejsi o miliard dolarów, 15:58

Komórki powodują zmiany w DNA, 15:58


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 2.40 | SQL: 18 | Uptime: 106 days, 0 min h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl