heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Środa 27 września 2023 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Środa, 19 września 2007, 13:42

Intel: Nehalem już działa

Podczas odbywającego się właśnie IDF-u (Intel Developer Forum), Paul Otellini, prezes Intela, poinformował, że na procesorze Nehalem udało się już uruchomić system Mac OS X. Nehalem ma zadebiutować za mniej więcej 12 miesięcy. Będzie on następcą Penryna, który w najbliższych tygodniach trafi na rynek.

Otellini nie zdradził żadnych szczegółów na temat Nehalem. Jednak fotografie, które wyciekły do Sieci, wskazują, że jest to „prawdziwy” czterordzeniowiec. Na jednym kawałku krzemu Intel umieścił bowiem cztery rdzenie procesora. Obecnie takim układem jest tylko najnowszy Opteron (Barcelona) AMD. Czterordzeniowe procesory Intela składają się z dwóch połączony dwurdzeniowców.

Intel będzie tworzył z dwóch połączonych Nehalemów procesory ośmiordzeniowe. Wiadomo też, że półprzewodnikowy koncern chce powrócić do idei równoległego przetwarzania wielowątkowego, które niegdyś było znane pod marką HT (HyperThreading). W Nehalemie mają być też zastosowane mechanizmy, które poprawią obsługę jednowątkowych aplikacji.

Nowy procesor będzie korzystał też z technologii QuickPath (dawniej Common System Interconnect - CSI), która pozwoli na łatwiejsze budowanie systemów wieloprocesorowych.

Z dostępnych informacji wynika, że prace projektowe nad Nehalemem zakończyły się mniej niż miesiąc temu. Obecnie powstają pierwsze próbne wersje procesora.

Mariusz Błoński


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

19.09.2007 r.

AMD zaskakuje, 13:41

Hybrydowe przełączniki KVM firmy Aten, 13:40


Nowsze

19.09.2007 r.

Międzynarodowy koncern piratem, 13:44

20.09.2007 r.

IBM: Wirtulane światy dla niewidzących, 8:23


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2023 | Prywatność | Load: 1.22 | SQL: 18 | Uptime: 292 days, 9:18 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl