heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Sobota 13 kwietnia 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Wtorek, 4 lipca 2006, 11:21

F-Secure: 185 tys. wirusów komputerowych w czerwcu

185 tys. wirusów komputerowych zarejestrowano na świecie. Ich liczba stale rośnie - wynika z raportu bezpieczeństwa firmy F-Secure, dotyczącego zagrożeń w Internecie, w okresie styczeń-czerwiec 2006.

Jak twierdzą analitycy F-Secure, większość przypadków tworzenia nowych niszczycielskich kodów ma podłoże finansowe, a ich celem jest przekształcenie zarażonego komputera w narzędzie do rozsyłania spamów, bądź wykradania informacji prywatnych i danych finansowych. Zdecydowana większość ataków dotyczyła najpopularniejszej platformy systemowej - Microsoft Windows wszystkich wersji.

Według raportu na początku tego roku, jednym z najczęstszych celów ataku był brytyjski parlament. Na adresy e-mailowe posłów przychodziły wiadomości mające zawierać "istotną mapę". Taki plik był w rzeczywistości złośliwym kodem otwierającym hackerowi drogę do przejęcia materiałów przechowywanych w komputerze.

W styczniu 2006 wykryto agresywnie rozprzestrzeniającego się przez sieć robaka - Nyxem.E (inne jego nazwy to: MyWife, Blackworm i Blackmal). Robak ten, jako pierwszy wykorzystywał licznik odwiedzin w celu ustalenia liczby zainfekowanych komputerów. Posiada też rzadko spotykaną procedurę destrukcyjną - określonego dnia, co miesiąc niszczy dokumenty Word i arkusze Excela.

W marcu 2006 r. wykryto warianty wirusów Bagle i Mydoom. Wirusy ukrywały swoje działania oraz wpisy do rejestru systemowego. Według autorów raportu, wirusy te pokazują groźny trend - ewolucję wirusów i współpracę ich autorów.

Dwa lata temu Bagle był prostym wirusem; plikiem wykonywalnym z rozszerzeniem *.exe, rozsyłającym się przez pocztę e-mail. Obecnie autorzy Bagle nadzorują złożoną sieć robaków i złośliwego kodu. Opracowali także programy, które współpracując ze sobą, mogą zainfekować komputery.

Według analityków wirusom nie oparły się także komputery firmy Apple. W lutym 2006 r. wykryto po raz pierwszy wirusa przeznaczonego dla systemu MacOS X o nazwie Leap A. Pierwotnie został on wysłany na forum dyskusyjne MacRumors. W ciągu dwóch miesięcy pojawiły się kolejne wirusy, atakujące tę platformę.

Według analityków F-Secure, w roku 2006 liczba złośliwych programów, atakujących telefony komórkowe przekroczyła 200.

"W porównaniu z sytuacją na rynku komputerowym, w telefonii komórkowej nie można jeszcze mówić o stanie zagrożenia, ale z pewnością ten trend się rozwija. W miarę upodabniania się telefonów komórkowych do komputerów i pojawiania się możliwości realizowania przez nie transakcji finansowych, należy się spodziewać nowych ataków" - przewidują w opisie autorzy raportu.

Według analityków, marcu 2006 roku wykryto pierwszy w telefonie komórkowym szpiegowski program (spyware) - Flexispy. Działa on jak aplikacja komercyjna. Klient loguje się do portalu komórkowego, a oprogramowanie po zainstalowaniu na komórce monitoruje wszystkie połączenia, wysyłane wiadomości SMS i MMS, i przekazuje te informacje na portal. Wszystkie te operacje odbywają się bez wiedzy właściciela telefonu.

Zagrożenia wirusami komputerowymi według ataków w okresie styczeń-czerwiec 2006 (w proc. ataków)


1. Email-Worm.Win32.Nyxem.e 17,3 proc.
2. Net-Worm.Win32.Mytob.x

11,2 proc.
3. Email-Worm.Win32.NetSky.q 11,2 proc.
4. Net-Worm.Win32.Mytob.az

11 proc.
5. Email-Worm.Win32.Sober.y 5,7 proc.
6. Email-Worm.Win32.Bagle.fj 4,3 proc.
7. Email-Worm.Win32.Mydoom.m 3,3 proc.
8. Email-Worm.Win32.Doombot.g 2,4 proc.
9. Net-Worm.Win32.Mytob.c

2,2 proc.
10. Net-Worm.Win32.Mytob.bi

2,2 proc.

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

30.06.2006 r.

48 rdzeni jednego procesora, 11:24

Walka z obrazkowym spamem, 11:23


Nowsze

04.07.2006 r.

Tańsza Neostrada, 11:23

2 miliony domen .eu, 11:27


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 2.85 | SQL: 13 | Uptime: 83 days, 18:49 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl