heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Poniedziałek 15 lipca 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Środa, 18 marca 2020, 21:49

Cyberatak powoduje problem w jednym z największych czeskich szpitali

Drugi co do wielkości szpital w Czechach został zaatakowany przez cyberprzestępców. Incydent został potwierdzony przez Czeski Krajowy Urząd do spraw Cyberprzestępczości i Bezpieczeństwa. Instytucja współpracuje z policją oraz personelem szpitala, by jak najszybciej naprawić szkody oraz zabezpieczyć sieć. To ważne, szczególnie w dobie panującej pandemii związanej z COVID-19.

W raporcie, który został przekazany do publicznej wiadomości nie wyszczególniono informacji na temat charakteru ataku. Tak czy inaczej Szpital Uniwersytecki z Brna musiał zamknąć swoją sieć IT. W oświadczeniu możemy przeczytać, że niektóre systemy nadal działają, jednak możliwość przesyłania informacji pomiędzy systemami placówki, a bazą danych była niestety ograniczona.

Personel medyczny został gwałtownie zmuszony do opóźnienia zaplanowanych operacji, a także do przeniesienia niektórych pacjentów do najbliżej położonego szpitala. Atak cyberprzestępców jest o tyle poważny, że szpital jest jednym z największych laboratoriów, które testują obecność koronawirusa. Niestety włamanie hakerów zakłóciło możliwości testowe. Lokalne władze pracują cały czas, aby przywrócić systemy informatyczne w szpitalu do normalności. Jak widać, cyberprzestępcy są bezwzględni i próbują wykorzystać kryzys panujący na całym świecie. Takie sytuacje nie powinny mieć miejsca, ponieważ ludzie w trudnych chwilach powinni się jednoczyć. Jak widać, hakerzy myślą zupełnie inaczej.

To wydarzenie, które można nazwać bezprecedensowym sprawia, że lekarze mogą być dodatkowo obciążeni pracą, szczególnie podczas pandemii koronawirusa COVID-19. Wszyscy dobrze wiemy, że systemy informatyczne znacznie ułatwiają pracę ekspertów. Ta sytuacja powinna być ostrzeżeniem dla innych szpitali i placówek medycznych. Działy IT powinny dokładnie skontrolować pracę systemów bezpieczeństwa, a przy okazji powinny podnieść świadomość pracowników.” - sugeruje Mariusz Politowicz, ekspert ds. bezpieczeństwa w Bitdefender Polska.

Taki cyberatak może opóźnić pracę lekarzy, którzy badają próbki na obecność koronawirusa. Dodatkowym problemem mogą być oczywiście opóźnienia związane z zaplanowanymi operacjami, co w efekcie niestety może przełożyć się na ilość zgonów. Dlatego też wszystkie placówki medyczne na całym świecie powinny bacznie obserwować pracę sieci by ewentualne próby włamań cyberprzestępców blokować jak najszybciej.

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

18.03.2020 r.

Praca (nie)tylko dla pań, 21:46

07.03.2020 r.

Web Push – przeglądarki powiedziały dość!, 19:07


Nowsze

18.03.2020 r.

Luka w systemie Windows 10, 21:51

Hakerzy w dobie koronawirusa próbują wyłudzić dane posiadaczy kont w PKO BP, 21:52


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 1.61 | SQL: 13 | Uptime: 63 days, 3:45 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl