heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Niedziela 19 maja 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Środa, 17 lipca 2019, 16:32

Alan Turing twarzą nowego 50-funtowego banknotu

Mark Carney, Gubernator Bank of England, poinformował, że na nowym 50-funtowym banknocie znajdzie się portret Alana Turinga. Podczas wystąpienia w Science and Industry Museum w Manchesterze gubernator ujawnił wygląd nowego banknotu.

Alan Turing, nazywany ojcem współczesnej informatyki pracował w czasie II wojny światowej na Uniwersytecie w Manchesterze i współpracował z brytyjskim wywiadem podczas łamania kodów Enigmy. Po wojnie był zastępcą dyrektora Computing Laboratory, gdzie stworzył słynny Test Turinga i pracował nad oprogramowaniem dla jednego z pierwszych komputerów, Mark 1. Turing został skazany za swój homoseksualizm, stracił prawo dostępu do tajemnic państwowych. Zmarł w wyniku zatrucia cyjankiem. Niektórzy uważają, że było to samobójstwo, jednak biograf Turinga, profesor Copeland, twierdzi, że genialny matematyk padł ofiarą własnej nieuwagi.

Nowy banknot 50 funtów, © Bank of England

Nowy banknot 50 funtów, © Bank of EnglandNowy banknot będzie zawierał fotografię Turinga z 1951 roku, tablice i formuły matematyczne z jego wykładu „On Computable Numbers, with an application to the Entscheidungsproblem”, który wygłosił w 1936 roku, Automatic Computing Engine (ACE) Pilot Machine opracowane przez National Physical Laboratory na podstawie projektu Turinga, rysunek techniczny British Bombe, czyli maszyny zaprojektowanej i używanej przez Turinga podczas łamania kodu Enigmy, cytat z Turinga, który w wywiadzie z 11 czerwca 1949 roku powiedział: To jedynie przedsmak tego, co nadchodzi i cień tego, co będzie, podpis Turinga z księgi wejść do Bletchley Park oraz rysunek taśmy perforowanej z zapisaną w kodzie binarnym datą urodzin Turinga.

Mariusz Błoński


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

26.06.2019 r.

Nowe wersje rosyjskiego mobilnego trojana bankowego Riltok atakują na skalę międzynarodową, 12:09

W Europie ubywa domen z rozszerzeniem .EU, 12:02


Nowsze

17.07.2019 r.

Za kilka lat powstaną 2-nanometrowe kości?, 16:35

25.08.2019 r.

Oszuści coraz częściej rozprzestrzeniają wiadomości spamowe i phishingowe z legalnych stron internetowych firm, 22:17


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 2.20 | SQL: 16 | Uptime: 527 days, 19:06 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl