heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Poniedziałek 15 lipca 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Piątek, 9 października 2015, 12:57

Chiński adware atakuje Androida

Mieszkańcy ponad 20 krajów na świecie zostali zaatakowani przez szkodliwy kod z rodziny Kernoge. Kod atakuje system Android i przejmuje nad nim kontrolę. Zdaniem ekspertów Kernoge pochodzi z Chin.

Złośliwe oprogramowanie udaje popularne aplikacje, jak Kalkulator, Talking Tom 3 czy Smart Touch i jest umieszczany w sklepach firm trzecich.

Infekcja przebiega dość typowo. Po zainstalowaniu rzekomej aplikacji, szkodliwy kod wyświetla reklamy i stara się uzyskać dostęp na prawach administratora. Gdy mu się to uda, poszukuje zainstalowanego oprogramowania antywirusowego i je wyłącza lub odinstalowuje. Jeden z ekspertów stwierdził, że mamy tutaj do czynienia z pierwszym przypadkiem adware'u, który stara się usunąć z urządzenia program antywirusowy. Twórcy szkodliwego kodu włożyli wiele wysiłku, by go ukryć. Jest on chroniony przez co najmniej trzy warstwy szyfrowania.

Podczas instalacji szkodliwy kod prosi o umożliwienie mu dostępu do różnych części smartfona, z których sam może uzyskać dostęp administracyjny. Jednym z takich elementów jest aparat fotograficzny. Po uzyskaniu dostępu wyszukuje błędy w bibliotekach obsługujących aparat i uzyskuje dostęp na prawach administratora.

Eksperci ostrzegają też, że jedna ze szkodliwych aplikacji z rodziny Kernoge została przygotowana przez programistę, którego inne aplikacje są obecne w sklepie Google Play.

Mariusz Błoński


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

09.10.2015 r.

Dell chce kupić EMC, 12:56

Amazon rozważa uruchomienie internetowej telewizji, 12:55


Nowsze

27.10.2015 r.

Islandia: Partia Piratów może wygrać wybory, 7:45

Pentagon obawia się ataku Rosji na podmorskie kable , 7:49


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 3.46 | SQL: 18 | Uptime: 63 days, 3:28 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl