heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Środa 17 kwietnia 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Niedziela, 19 stycznia 2014, 17:22

Rząd USA sprzeda bitcoiny właściciela Silk Road

W październiku ubiegłego roku zamknięto internetową giełdę Silk Road, na której można było kupić nielegalne towary za cyfrową walutę Bitcoin. Właściciel giełdy popełnił kilka poważnych błędów, ale jednak udało mu się zgromadzić ogromną fortunę w bitcoinach i wszyscy pytali, co się teraz z tą fortuną stanie.

Teraz jest odpowiedź na to pytanie. Biuro prokuratora okręgowego z Nowego Jorku ogłosiło, że zatrzymane wcześniej 29,6 tys. BTC zostanie skonfiskowane na mocy nakazu wydanego przez sędziego J. Paul Oetkena. Zdaniem władz te pieniądze były wykorzystywane do ułatwienia prania pieniędzy.

Teraz cyfrową walutą zajmie się agencja United States Marshals Service, która odpowiada za egzekwowanie wyroków sądów federalnych. Najprawdopodobniej rząd będzie chciał zamienić wirtualną walutę na dolary, tak przynajmniej wynika z wypowiedzi rzecznika prokuratora, którą cytuje serwis TechWorld.

Obecnie 1 BTC kosztuje ponad 900 dolarów. Wartość skonfiskowanej krypytowaluty można więc ocenić na niecałe 28 mln dolarów.

Choć jest to największa dotychczas konfiskata bitcoinów, w drodze mogą być kolejne i jeszcze większe, co również ma związek ze sprawą Silk Road. Biuro prokuratora przyznało, że w ramach postępowania zatrzymano jeszcze 144,336 tys. bitcoinów, które zostały znalezione na komputerze należącym do Rossa Ulbrichta, założyciela Silk Road.

Te "dodatkowe" bitcoiny są warte ponad 132 mln dolarów, przynajmniej według obecnego kursu. Władze chciałyby skonfiskować te środki, ale Ulbricht wyraził swój sprzeciw twierdząc, że jest właścicielem tych środków. Warto w tym miejscu zauważyć, że FBI już wcześniej podejrzewała Ulbrichta o posiadanie osobistej cyberfortuny, ale jej wartość oceniano na 80 mln dolarów. Od czasu zamknięcia Silk Road wartość 1 BTC znacznie poszła w górę.

Właściciel Silk Road, Ross Ulbricht, znany także jako "Dread Pirate Roberts", musi się zmierzyć z poważnymi zarzutami obejmującymi nawet zlecanie morderstw. Nawet jeśli uda mu się utrzymać w posiadaniu jakąś część zgromadzonych środków, raczej nieprędko będzie miał okazję posłużyć się nimi na wolności.

Marcin Maj


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

14.01.2014 r.

Windows 9 w kwietniu 2015 roku?, 11:14

Google za ponad 3 mld dolarów przejmie firmę Nest Labs, 11:11


Nowsze

20.01.2014 r.

Wytrzymały dysk zewnętrzny Tough Drive SSD, 14:57

MSI R7 260 1GD5 OC dla entuzjastów gier, 15:10


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 2.19 | SQL: 25 | Uptime: 504 days, 1:06 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl