heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Poniedziałek 24 czerwca 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Piątek, 1 listopada 2013, 10:51

Pursuit - pomysł na szybszy, niezawodny Internet

Naukowcy z University of Cambridge opracowali zarys architektury Internetu przyszłości. Internetu, w którym nie będziemy łączyli się z serwerami, cała zawartość będzie rozpowszechniana znacznie szybciej i efektywniej, a sieć będzie bardziej odporna na zakłócenia pracy.

Prototyp jest tworzony w ramach finansowanego przez Unię Europejską projektu Pursuit. Zakłada on, że uzyskamy dostęp do informacji bez konieczności bezpośredniego łączenia się z serwerem, gdzie jest ona pierwotnie przechowywana. Zamiast tego udostępnianiem zawartości będą zajmowały się wszystkie komputery podłączone do sieci. Internet przyszłości miałby działać podobnie, jak obecne sieci P2P, w których fragmenty danych są jednocześnie pobierane z wielu maszyn.

Z technicznego punktu widzenia poszukując w internecie przyszłości informacji będziemy szukali nie URL, czyli adresu urządzenia, na którym jest ona przechowywana, ale URI, czyli, w uproszczeniu, identyfikatora treści.

- W naszym systemie, gdy ktoś w okolicy obejrzał jakiś materiał wideo może rozpowszechnić tę zawartość, inna osoba będzie mogła zobaczyć ten sam materiał pobierają go, lub jego fragmenty, zarówno z komputera innego użytkownika jak i z oryginalnego serwera. Treści, które obejrzały miliony osób będą rozproszone po całej sieci, każdy udostępni ci jakiś fragment. W ten sposób z większości połączeń można wyeliminować dedykowane serwery - mówi doktor Dirk Trossen, menedżer ds. technicznych projektu Pursuit.

Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest możliwość uniknięcia przeciążenia serwerów. W miarę, jak wymieniamy coraz więcej informacji w Internecie, coraz poważniejszym problemem staje się stworzenie infrastruktury zdolnej do obsłużenia szybko zwiększającego się ruchu. Pursuit w dużej mierze rozwiązuje ten problem.

Mariusz Błoński


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

01.11.2013 r.

NSA podsłuchuje Yahoo! i Google, 10:39

Dell zakończył proces wycofywania się z giełdy, 10:31


Nowsze

05.11.2013 r.

Creative prezentuje SoundBlaster Z, 14:20

Częste granie zmienia mózg, 14:22


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 2.07 | SQL: 14 | Uptime: 139 days, 13:25 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl