heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Środa 17 kwietnia 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Niedziela, 15 września 2013, 22:35

Grafenowe nanowstążki dzięki DNA

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda wykorzystali DNA w roli matrycy, która umożliwiła syntetyzowanie na krzemowym podłożu ultrawąskich wstążek grafenu. Osiągnięcie to może być ważnym krokiem w kierunku stworzenia działających grafenowych tranzystorów.

Ostatnie badania teoretyczne i eksperymentalne sugerują, że we wstążkach grafenu węższych od 10 nanometrów powinna występować odpowiednia przerwa energetyczna. Stworzenie tak wąskich struktur i umieszczenie ich w odpowiednim miejscu na krzemie jest niezwykle trudne. Teraz zespół profesor Zhenan Bao wyhodował grafenowe nanowstążki bezpośrednio na krzemie.

Naukowcy najpierw pokryli plaster krzemowy roztworem zawierającym wiązki nici DNA. Szerokością wiązek można manipulować odpowiednio dobierając skład roztworu. Uzyskano wąskie wiązki DNA o długości zaledwie 20 nanometrów. Następnie wiązki wzbogacono jonami miedzi i w obecności metanu oraz wodoru podgrzano do wysokiej temperatury. Doszło do reakcji DNA i metanu, a jej katalizatorem były jonu miedzi. Doprowadziło to do powstania wąskich wstążek grafenu. Naukowcy podkreślają, że nie są one idealne i miejscami składają się z więcej niż jednej warstwy węgla. Uczeni udowodnili już, że można je wykorzystać w działających tranzystorach.

Mariusz Błoński


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

15.09.2013 r.

Windows 8.1 RTM bardzo popularny, 22:34

Huawei nadal będzie produkować smartfony z Windows Phone, 22:33


Nowsze

20.09.2013 r.

Poczta Polska wprowadza elektroniczne awizo, 15:01

YouTube pozwoli na oglądanie offline w aplikacji mobilnej, 15:02


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 0.98 | SQL: 16 | Uptime: 503 days, 23:46 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl