heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Czwartek 29 lutego 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Środa, 31 lipca 2013, 11:13

Drukarki 3D niebezpieczne dla zdrowia?

Drukarki 3D mogą wkrótce trafić do prywatnych domów. Gdy to się stanie, posiadacz takiego urządzenia będzie mógł samodzielnie wyprodukować sobie wiele przedmiotów codziennego użytku. Jednak nabywcy takich drukarek powinni zastanowić się nad potencjalnym ryzykiem związanym z ich wykorzystaniem.

Naukowcy z Illinois Institute of Technology donieśli na łamach Atmospheric Environment, że komercyjne drukarki 3D emitują potencjalnie niebezpieczne nanocząsteczki, które mogą akumulować się w pomieszczeniach. Z przeprowadzonych badań wynika, że na każdą minutę pracy drukarki, w zależności od wykorzystanej technologii, emitują od 20 do 200 miliardów małych cząsteczek o średnicy nie przekraczającej 10 nanometrów. Mniej cząsteczek emitują drukarki wykorzystujące podczas druku polilaktyd (PLA), więcej - korzystające z ABS (poli(akrylonitryl-co-butadien-co-styren).

Olbrzymia liczba cząsteczek robi wrażenie, jednak nie odbiega ona od liczby cząsteczek emitowanych podczas gotowania na gazie, palenia świeczki zapachowej czy korzystania z drukarki laserowej. W przypadku drukarek 3D problemem jest jednak rodzaj emitowanych nanocząsteczek. O nanocząsteczkach powstających podczas korzystania z PLA wiadomo, że są biokompatybilne z organizmami ssaków, nie czynią nam więc krzywdy. Potencjalnie niebezpieczne mogą być nanocząsteczki emitowane podczas drukowania z ABS. Już wcześniejsze badania wykazały, że produkty uboczne cieplnego rozkładu ABS są toksyczne dla myszy i szczurów.

Konieczne są dalsze badania tego zagadnienia, a już teraz właściciele drukarek 3D powinni pamiętać, by były one ustawione w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

Mariusz Błoński


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

31.07.2013 r.

mBank wprowadził do oferty ubezpieczenie sprzętu elektronicznego oraz urządzeń RTV i AGD, 11:10

29.07.2013 r.

Amazon zanotował kwartalną stratę, 12:06


Nowsze

08.08.2013 r.

Windows XP nadal popularny, 12:20

10.08.2013 r.

Niemcy manipulują skyrmionami, 13:17


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 1.36 | SQL: 13 | Uptime: 11 days, 22:32 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl