heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Piątek 21 czerwca 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Poniedziałek, 8 lipca 2013, 13:57

Układ D-Wave to procesor kwantowy

Testy układu obliczeniowego komputera D-Wave, przechowywanego w USC-Lockheed Martin Quantum Computing Center, wskazują, że wykorzystuje on mechanike kwantową do rozwiązywania problemów.

Gdy firma D-Wave ogłosiła, że stworzyła procesor kwantowy wykorzystujący wiele kubitów, twierdzenie to spotkało się z olbrzymim niedowierzaniem. Głównym punktem spornym był sposób pracy procesora. Kanadyjczycy nie stworzyli bowiem komputera kwantowego ogólnego przeznaczenia. Ich procesor jest układem wyspecjalizowanym w optymalizowaniu pewnych rozwiązań, korzysta z niestandardowych adiabatycznych obliczeń kwantowych.

Z czasem coraz więcej specjalistów przekonywało się do maszyny D-Wave, a pośrednim potwierdzeniem możliwości komputera było zainteresowanie nim takich firm i organizacji jak Lockheed Martin, Google czy NASA.

Uczeni z University of Southern California, po przeprowadzeniu testów stwierdzili, że korzystający ze 108 kubitów układ Rainier wykorzystuje efekty kwantowe. Przed dwoma miesiącami uczelnia otrzymała 512-kubitowy układ Vesuvius, który w najbliższej przyszłości będzie badany pod kątem zjawisk kwantowych.

Mariusz Błoński


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

02.07.2013 r.

Generał podejrzany w sprawie Stuxneta, 10:38

Nokia przejmie Nokia Siemens Networks, 10:36


Nowsze

08.07.2013 r.

Snowden dostał azyl w Wenezueli, 13:58

12.07.2013 r.

Podatek od piractwa za każdy sprzedany nośnik legalny, 17:42


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 4.78 | SQL: 15 | Uptime: 1 day, 7:56 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl