heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Sobota 13 kwietnia 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Poniedziałek, 11 lutego 2013, 10:41

Fujifilm opracował rekordowo wydajny materiał termoelektryczny

Podczas konferencji Nenotech 2013 przeprowadzono prezentację, podczas której położenie ludzkiej dłoni na urządzeniu pokrytym wspomnianym materiałem wystarczyło do napędzenia samochodziku na torze wyścigowym. Japoński materiał pozwala na pozyskanie kilkunastu miliwatów z różnicy temperatur wynoszących 1 stopień Celsjusza.

Materiały termoelektryczne generują energię dzięki różnicy temperatur, jaka istnieje po obu ich stronach. W czasie wspomnianego pokazu z jednej strony materiału mieliśmy przyłożoną dłoń, a z drugiej - temperaturę sali, w której odbywał się pokaz.

Nowy materiał to organiczny polimer, który może być produkowany technologią druku na rolce. Został on opracowany we współpracy z Narodowym Instytutem Zaawansowanej Nauki i Technologii Przemysłowej (AIST). Fujifilm nie zdradza szczegółów swojego wynalazku. Firma ma nadzieję, że jej polimer znajdzie zastosowanie np. w medycynie, gdzie po przyczepieniu do ciała pacjenta będzie mógł zasilać implanty.

Mariusz Błoński


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

05.02.2013 r.

NTT DoCoMo promuje standard H.265, 15:09

PlayStation 4 za dwa tygodnie?, 15:08


Nowsze

11.02.2013 r.

Yandex zyskuje kosztem Binga, 10:43

Eric Schmidt pozbędzie się akcji Google wartych 2,51 mld dolarów, 10:44


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 2.92 | SQL: 13 | Uptime: 83 days, 18:21 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl